18 / 08 / 2022

Türk inşaat sektörünün hedefi Avrupa!

Türk inşaat sektörünün hedefi Avrupa!

Türk inşaat sektörü yüzünü Avrupa’ya çevirdi. Balkanlar’ın Avrupa’ya açılan kapısı Montenegro, Türk yatırımcıların yeni rotası oldu.Ülkemizin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörünün temsilcileri tüm dünyada başarılı çalışmalar hayata geçiriyor. İnşaat sektörü Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler derken yüzünü Avrupa’ya çevirdi. Balkanlar’ın Avrupa’ya açılan kapısı Montenegro, Türk yatırımcıların ilgisini çekiyor.

250 Milyon Euro’luk Ticaret Hedefi

Geçtiğimiz yıldan bu yana 3 binden fazla Türk şirketine de ev sahipliği yapan Montenegro ile Türkiye arasında yıllık 250 milyon Euro’luk ticaret hedefine sahip. Türklerin çoklukla danışmanlık, ticaret ve turizm alanlarında faaliyette bulundukları, inşaat alanında ise büyük yatırımlar yapıldığı ifade ediyor.  Tivat’ta lüks bir apartman inşa eden ve Montenegro hükümetinin yatırımcılara karşı olumlu bir tutum sergilediğini belirtenden bahseden Maya Montenegro Ceo’su Gani Uğur Bozel, “Avrupa’ya açılma perspektifi ile yaptığımız değerlendirmede yatırım için en uygun ülkenin Montenegro olduğuna karar verdik ve şu ana kadar hükümet ve görevliler her konuda desteklerini gösterdiler” diye konuştu. 

Türkiye’nin İhracatına Doğrudan Katkı

2, 5 milyon Euro’luk yatırımla düzenlenen Bayview Hills Montenegro projesinde tüm malzemenin Türkiye’den getirileceğini ifade eden Gani Uğur Bozel, “Projenin iş gücünü ağırlıklı olarak Türk vatandaşları oluşturuyor. Ancak sadece iş gücü olarak değil, kullandığımız tüm malzemeleri Türkiye’den getirterek hem Montenegro halkını Türk markalarının kalitesi ile tanıştırmak hem de Türkiye ihracatına doğrudan ve pozitif katkı sağlamayı hedefledik. Türk malzemelerinin kalitesi ile tanışan pek çok yatırımcının da tercihini Türk markalarından yana kullanacağına inanıyoruz.” dedi. Avrupa’da taahhüt işleri yüklenmek için çalışmalarda bulunan Maya Montenegro, Türkiye’nin inşaat sektörüyle ilgili bilirkişi kimliğinin tüm Avrupa’da ses getirmesi için çalışıyor.

Sadece Konut Almıyor, Aynı Zamanda Turizm Yatırımı Yapıyorsunuz

Balkan seyahatlerinin 1-2 günlük durağı Montenegro (Karadağ), Avrupa turizmi pastasına sahip olduğu payını son 5 yıl boyunca artırıyor. 6 ay boyunca devam eden deniz sezonu ile soğuk Avrupa ülkelerinden rağbet gören Montenegro gelişmiş marinaları ile de deniz turizmini sevenlere ev sahipliği yapıyor. Bayview Hills Montenegro projesinde artan turistik faaliyetleri hakkında konuşan Bozel, “Dünyada çok ilgi gören “Lüks Servisli Apartman Kompleksi” adıyla anılan uygulama ile hem ev sahiplerimiz diledikleri zaman dairelerini 5 yıldızlı otel hizmeti konforuyla kullanabilecekler hem de kullanmadıkları zaman Euro bazlı kiralayarak kar elde edebilecekler.” dedi.