Türk mimar Ufuk Bahar'dan Londra'da sanal gerçeklik devrimi!

Türk mimar Ufuk Bahar'dan Londra'da sanal gerçeklik devrimi! Türk mimar Ufuk Bahar'dan Londra'da sanal gerçeklik devrimi!

Mimarlık ofisi Urbanist Architecture projelerinde uyguladığı 'Urbanist 4D Gerçeklik' teknolojisiyle mimari tasarımlara fark katıyor.Türk mimar Ufuk Bahar'dan Londra'da sanal gerçeklik devrimi...

Yeni bir konut tasarlamak her zaman farklı riskleri beraberinde getiriyor. Bu riskler arasında en önemlisi ise çizimlerle tasarlanan evlerin yapımı bittiğinde nasıl görüneceğinin bilinememesi.

Bu sorunu çözmek için yola çıkan Londra merkezli mimarlık ofisi  Urbanist Architecture, geliştirdiği'Urbanist 4D Gerçeklik' teknolojisi ile mimari tasarım süreçlerinde Virtual Reality-Sanal Gerçeklik teknolojisini ilk kullanan şirketlerden biri olmayı başardı. Firmanın müşterileri bu sayede projenin başında tasarımın içinde olma hissini deneyimliyor.

Sanal gerçeklik teknolojisinin en gelişmiş ürünleri arasında yer alan kulaklıklar, drone görüntüleri ve özelleştirilmiş yazılımları kullanan Urbanist Architecture, müşterilerine evlerinin bitince nasıl görüneceğine dair 'gerçek' bir simülasyon oluşturmayı başarıyor.

Mimarlık ve tasarım endüstrisinin sürekli geliştiğini belirten Urbanist Architecture'ın kurucusu ve yöneticisi Ufuk Bahar, mimari alanda kalıpları kırarak trendlere yön vermeyi amaçlıyor. Bu teknolojiyle projelerin ilerleyen süreçlerindeki kusurları gördüklerini ve baştan önlem aldıklarını dile getiren Ufuk Bahar "  Urbanist 4D Gerçeklik teknolojisi, müşterilerin kendileri için yapılan tasarımlarda her duvarı ve projelerinin her penceresini önceden bitmiş haliyle görebilmesi için kendini geliştiriyor. Danışanlarımız konutlarını bitmiş halindeki gibi dolaşabilir hatta ışıkları açıp kapatabilirler. Bu sayede projeye dahil olup katkı sağlarken tasarım süreci üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluyorlar"  diye açıklama yaptı. 

Urbanist Architecture kurulduğu günden bu yana başta Londra olmak üzere İngiltere'nin pek çok şehrinde, toplam değeri 1 milyar Sterlin'i bulan 500'den fazla projeye imza attı. Firmanın projelerini yürüttüğü isimler arasında başta Forbes milyarderler listesindeki iş insanları olmak üzere sanayiciler, emlak girişimcileri, sanat ve spor dünyasının yıldızları yer alıyor.

pus