Türk Müteahhitler 10 milyar dolarlık iş için İran'a gidecek!

Türk Müteahhitler 10 milyar dolarlık iş için İran'a gidecek!2013’te Türk müteahhitlerin yurtdışındaki toplam iş büyüklüğünün 33 milyar dolara yakın olduğunu hatırlatan Müteahhitler Birliği Başkanı Yenigün, bu sene için gidişatın 16-18 milyar dolara işaret ettiğini söylüyor.


2013’te Türk müteahhitlerin yurtdışındaki toplam iş büyüklüğünün 33 milyar dolara yakın olduğunu hatırlatan Müteahhitler Birliği Başkanı Yenigün, bu sene için gidişatın 16-18 milyar dolara işaret ettiğini söylüyor ve ekliyor: Libya, Rusya ve Irak büyük darbe vurdu. İran ve Sahraaltı Afrika’ya gitmemiz şart. Eylül'de 50 üyemizle İran’a çıkarma yapacağız.


Türk müteahhitlerin birkaç sene öncesine kadar büyük projelere imza attıkları Libya, Rusya ve Irak’ta darbe yemeleri rakamlara yansımaya başladı. Bu pazarlarda kısa vadede kısıtlı toparlanma imkânı gören müteahhitler, yeni pazar arayışındalar. Bu süreçte İran’a ambargoların kalkacağı haberi imdada yetişecek gibi görünüyor. İran’ın  Ankara  Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli’nin “İran 10 milyar dolarlık yapım işini ihalesiz olarak Türk şirketlerine açmakararı aldı” sözlerini duyunca Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün’ü aradım ve buluşup İran’da neler yapılabileceğinden hareketle Türk müteahhitlerinin yurtdışı performansını konuştuk:


İhalesiz iş taahhüdünün aslı nedir?

Biz ‘İhalesiz iş’ beyanatını duyar duymaz büyükelçiden randevu istedik. Geçen hafta İran Ulaştırma Bakan Yardımcısı Amir Amini ile bir araya geldik. ‘Gelin, işlerimizi yapın’ diyorlar. Biz de önce onlardan bir teknik heyet gelip sunum yapmasını, ardından ilgili müteahhitlerle İran’a gitmeyi önerdik. Bu ay içinde bir heyet gelecek; yol, baraj, konut işlerini anlatacak. Eylül ayında da biz gideriz. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile biraraya gelip konuştuk. Bilgisi dahilinde gideceğiz. En az 50 üyemiz gelir. İş arayan, iş geliştirmeye çalışan arkadaşlarımız çok. Neler olabileceğinin detaylarını orada öğreneceğiz, ama Bakan Yardımcısı şöyle anlattı sistemi: Bir Türk firması YİDyoluyla yol alıyor. Devlet yüzde 50-50 ortak oluyor. İhalede İran devleti diyecek ki yüzde 50’sini ben vereyim, yüzde 50’sini sen kredi bul. Kredi bulmak için İran devlet garantisinin Batı’da karşılığının ne olacağını görmek lazım, onu daha bilemiyoruz.  


Bu yıl yurtdışı işlerin büyüklüğü ne olacak? 2014’teki hasar telafi edilir mi?

2013’te 33 milyar dolara yakın iş yapmıştık. Bu rakam 2014’te 22 milyar dolara inmişti. Bu yılın ilk 6 ayında 8 milyar dolarlık iş oldu, yılı 16-18 milyar dolarla tamamlarız gibi gözüküyor. Buradaki yara esas olarak Libya, Irak ve Rusya pazarlarındaki kayıplardan kaynaklanıyor. Bu da dünya liginde bizi düşürecek maalesef. 


‘AFRİKA’DA ABD’LİLERLE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ’


İran, bu düşüşü telafi eder mi?

İran büyük bir fırsat. Bir de Sahraaltı Afrika ülkelerini araştırıyoruz yakından. Orada Çin faktörü var. Çinlilerin finans getirme yetenekleri bizden daha iyi. Mesela, Türk Eximbank Afrika’nın her ülkesi için belli miktarlarda bir limit açmış, 200-300 milyon dolar vesaire. Ama o rakamlar az kalıyor. Diyor ki ‘Git bir iş bul ben sana proje bedelinin yüzde 80’ini vereyim, yüzde 20’si özkaynak olsun.’ Ama bazı ülkeler var, o yüzde 20’lik özkaynağı bile bulmakta zorlanıyorlar. Oysa Çin tamamını veriyor. Karşılığında da devlet garantisi alıyor. Birçok ülkede de yeraltı kaynaklarını satın alıyor. Böyle bir rakiple mücadele etmek kolay değil. Şimdi Türk ve Amerikan Eximbankanlaşmak için çalışıyor, ‘Türk ve Amerikan firmaları beraber iş yapsın, biz de onları destekleyelim’ diyorlar.Böylece daha büyük projelere finansman oluşabilecek. 1 yıldır çalışıyoruz. Takip ediyoruz. Umarız yakında tamamlanacak.


Habertürk