19 / 08 / 2022

Türk müteahhitlere Gine'ye yatırım yapın çağrısı!

Türk müteahhitlere Gine'ye yatırım yapın çağrısı!

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur yaptığı açıklamada "Müteahhitlerimiz Gine'de bugüne kadar 152,6 milyon dolar değerinde 10 proje yapmış. 127 ülkede 404 milyar dolar değerinde proje yapan Türk müteahhitler için Gine'deki rakamlar son derece yetersiz" diye konuştu.Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Gine'nin Türk müteahhitlere önemli fırsatlar sunduğunu fakat bu ülkede üstlenilen proje sayısının yeterli olmadığınıdile getirerek, "İş insanlarımız, Gine'nin sunduğu fırsatları iki ülke halkının faydasına olacak şekilde değerlendirmeli." diye konuştu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen "Türkiye-Gine Interconnected Business" webinar toplantısı, dijital ortamda yapıldı.

Toplantının açılışında açıklama yapan Ticaret Bakan Yardımcısı Batur, pandemi sebebiyle küresel ticarette yaşanabilecek daralmalara değinerek, bu sıkıntıların global iş birlikleriyle atlatılabileceğini belirtti.

Türkiye olarak en başından beri "salgının, ticareti zorlaştırmak ya da kısıtlama için bir bahane olmaması" gerektiğine inandıklarını belirten Batur, pandeminin başlangıcından itibaren ticareti etkileyen tüm cephelerde bütün tedbirleri aldıklarını söyledi.

Batur, bu süreçte aldıkları önlemlere değinirken, hayata geçirdikleri uygulamaların ticareti ciddi anlamda kolaylaştırdığını belirtti.

Gine ekonomisinin son dönemde memnuniyet verici gelişmeler kaydettiğini belirten Batur, son 3 yılda yüzde 7'yi aşan büyüme rakamının salgından sonra daha da yukarılara gideceğine inandıklarını dile getirdi.

Batur, "Büyüme sürecinde Türkiye olarak Gine'nin yanında olacağız. Gine'yi dost ve kardeş ülke görüyoruz. Cumhurbaşkanlarımız arasındaki dostluk da bunun önemli bir göstergesi." dedi.

- "Gine'ye ihracatta ön plana çıkacak ürünler belirledik"

Ticaret Bakan Yardımcısı Batur, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen sene itibarıyla 142 milyar liraya ulaştığını belirterek, Gine tarafında rakamın düşük olduğunu, zaman zaman Türkiye'nin altın ithalatıyla beraber rakamın yukarılara çıkabildiğini belirtti.

Bu rakamın dengeli bir şekilde yukarı doğru artırılması gerektiğini dile getiren Batur, iki ülke arasında ticaretin artırılmasına ilişkin bazı ürünlerin ön plana çıkabileceğini söyledi.

Batur, "Gine için yaptığımız çalışmada ilaç, su taşıtları, ayakkabı, dizel ve yarı dizel motorlu taşıtlar, demir-çelikten inşaat aksamı, çimento, salça, kanatlı eti ve şekerli ve çikolatalı mamuller gibi ürünler ön plana çıkıyor. Bu ürünler konusunda Gine'nin ihtiyaçlarına en uygun şekilde cevap verebiliriz." diye konuştu.

Gine'nin üyesi olduğu Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile Türkiye arasında yapılacak bir ticaret ve ekonomik ortaklık anlaşmasının sağlayacağı katkılara da değinen Batur, bu anlaşmanın müzakerelerinin başlatılması için Gineli bakanların desteğini beklediklerini belirtti.

- Türk müteahhitlere yatırım çağrısı

Gonca Yılmaz Batur, Gine'nin, sahip olduğu kaynaklar anlamında ciddi fırsatlar sunduğunu dile getirerek, "Türk yatırımcıların da burada faaliyetlerini artırmasının değerli olacağını görüyorum." diye konuştu.

Gine'de Türk müteahhitler için çok önemli fırsatlar bulunduğunu söyleyen Batur, "Müteahhitlerimiz Gine'de bugüne kadar 152,6 milyon dolar değerinde 10 proje yapmış. 127 ülkede 404 milyar dolar değerinde proje yapan Türk müteahhitler için Gine'deki rakamlar son derece yetersiz. İş insanlarımız Gine'nin sunduğu fırsatları iki ülke halkının faydasına olacak şekilde değerlendirmeli." dedi.

- "Gine, Türkiye ile ilişkilerine çok bağlı"

Gine Yatırımlar ve Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bakanı Gabriel Curtis de ikili ilişkileri geliştirmek için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini belirtti.

Bugün düzenlenen forumun karşılıklı olarak ekonomik ilişkileri güçlendirme noktasına büyük yararı olacağını belirten Curtis, bu tür faaliyetlerin düzenlenmesinin önemine değindi.

Curtis, 2010 yılından beri iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çabalar sayesinde ticaret hacminin artarak 10 milyon dolardan 200 milyon dolarlara doğru gittiğini, ülkeler arasında 9 farklı anlaşma imzalandığını, İstanbul bağlantılı uçuşların başlatıldığını söyledi.

- "Hedef ülkelerden biri de Türkiye"

Gabriel Curtis, Gineli firmaların yüksek ekonomik iş birliği sağlaması için bazı çalışmalar yaptıklarını, hedef ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu, bu ülkeden yatırım çekmek istediklerini belirtti.

Kamu-özel ortaklığı (PPP) projelerini desteklediklerini dile getiren Curtis, "Kaliteli altyapı eksikliğimiz sürüyor. Türkiye ile bu alanda çok güzel iş birlikleri geliştirildi ancak bu iş birliğinin farklı sektörlerle birlikte daha ileriye gitmesi gerekiyor." diye konuştu.

Curtis, küresel salgına rağmen gerçekleştirilen bu forumun iki ülke ve özel sektörler adına farklı iş birliği perspektifleri açabileceğini belirterek, etkinliğin somut projelerle sonuçlandırılabileceğini ve yeni iş birliği yolları keşfedilebileceğini söyledi.

Türk müteahhitler Libya'da 19 milyar dolarlık projeyi tamamlayacak!