Türk Telekom Arena, 29 Ekim'de tamamlanacak!

Türk Telekom Arena, 29 Ekim'de tamamlanacak!

29 Ekim 2010 tarihinde tamamlanması öngörülen Türk Telekom Arena'nın inşaatında önemli aşama kaydedildiGalatasaray'ın 2011 yılından itibaren maçlarını yapması planlanan ve 29 Ekim 2010 tarihinde tamamlanması öngörülen Türk Telekom Arena'nın inşaatında önemli aşama kaydedildi.

Stadın yapımında gelinen noktanın medya mensuplarına gösterildiği bir organizasyon düzenlenirken, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, üstlenici firmalardan Varyap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu başkanı Numan Uzun'un katılımıyla da bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, yeni stat için çalışmalara ilk başlanan 2006 yılı nisan ayından beri kendisinin de bu işle ilgilendiğini aktarırken, "Epey bir zaman geçti. Galatasaray camiası yeni stadını uzun yıllardan beri bekliyor. Herhalde 15 seneden beri gündemde olan bir konu. Şu anda tünelin sonuna doğru yaklaşıyoruz" dedi.

Stat inşaatının 29 Ekim 2010 tarihinde bitirilmesini ve Galatasaray takımı olarak da 2011 yılı ocak ayının ortasında maçlarını burada yapmayı planladıklarını anlatan Polat, şunları kaydetti:
"TOKİ ile yaptığımız anlaşmanın içinde çok maksatlı, üstü açılır-kapanır bir spor kompleksi olarak yapı tanımlanıyor. Bu çerçevede inşaat devam ediyor. Eksiksiz olarak 29 Ekim'de bize teslim edileceğine inandığımız stadın uzun yolculuğunda çok emeği geçen arkadaşlarımız oldu. Şimdiden onlara teşekkür etmek istiyorum. Başta  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar olmak üzere, tüm TOKİ çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Projeyi takip ediyorlar ve bizimle çok iyi bir diyalog içindeler. Eksiklikler olabiliyor ve bunu da müzakereyle çözebiliyoruz."

-"LOCALARIN TAMAMI, VIP KOLTUKLARIN YARISI SATILDI"-
Adnan Polat, Türk Telekom Arena'da locaların tamamını, VIP koltukların ise yarısını sattıklarını söyledi.

Yeni statta 154 loca ve 4 bin 500 VIP koltuk bulunduğunu aktaran başkan Polat, "Tüm locaların 3 yıl süreyle satışı tamamlandı. VIP koltukların da yarısını satmış durumdayız. VIP koltuk almak isteyenlerin de acele etmelerini öneririz, çünkü 1 Haziran itibariyle fiyatlarına yüzde 15 zam uygulanacak. Yapılan satış anlaşmaları çerçevesinde 60 milyon dolar civarında bir gelir oluştu. Hepsinin kasamıza girmiş olması mümkün değil ama belli ödeme planları içinde ödemelerin büyük bölümü gerçekleşti."

-"DEKORASYON PROJELERİMİZ HAZIR"-
Türk Telekom Arena'nın kendilerine teslim edilmesinin ardından Galatasaray Kulübü olarak yapmaları gereken çalışmalar olduğunu anlatan Adnan Polat, tüm projelerinin hazır olduğuna değindi.

Polat, kaba inşaat biter bitmez, kendilerinin de dekorasyon çalışmalarına başlayacaklarını dile getirirken, "Artık çalışma temposu çok daha hızlı olacak.

Çünkü sona yaklaşıyoruz. Ekip olarak el birliğiyle çalışacağız. İnşallah Türk sporu için, Galatasaray için hayırlı bir tesis olacak" şeklinde konuştu.

-KARABEL'İN AÇILIR-KAPANIR ÇATI AÇIKLAMASI, ORTAMI GERDİ-
TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel'in yaptığı konuşmada, son dönemde gündem konusu olan stadın açılır-kapanır çatısıyla ilgili olarak, "Şu anki ihalemiz içinde açılır-kapanır çatı bulunmamaktadır, ancak görüşmeler Galatasaray Kulübü'yle sürmektedir. Eğer mutabakat sağlanırsa bu sistem işlerliğe kavuşacaktır" demesi, toplantıda ortamın gerilmesine neden oldu.

Yöneltilen bir soru üzerine konuya Adnan Polat tekrar açıklama yapma gereği duyarken, dinleyenler arasında yer alan Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi de Karabel'in değerlendirmesine tepki gösterdi.

Adnan Polat, son ihalede TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın kendilerine getirdiği öneriyi aktararak, şunları söyledi:
"Bize Erdoğan Bayraktar, açılır-kapanır çatıyı ihaleye dahil etmeleri durumunda, bunun yüklenici firmalara 4 ay gibi bir ek başlangıç süresine ihtiyaç doğuracağını belirterek, 'İhaleye açılır-kapanır çatı hariç çıkalım, ihale bitip inşaat başlasın. Açılır-kapanır çatı sistemini de daha sonra ihale edelim' demişti. Bunu o zaman kabul ettik. Şu anda bu çatı sistemi bizim maçlarımıza başlayacağımız ocak ayına yetişir mi, onu ben de bilmiyorum. Bu kısmın ihalesi henüz yapılmadı. Konuyu bu hafta içinde muhakkak ki TOKİ Başkanı ile oturup bir neticeye bağlamak durumundayız. Bazı komplikasyonlar olacak. Sezon ortası veya sonunda montajın yapılması nasıl olacak, bunu tartışıp karara bağlayacağız. Durum budur."

TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, yaptığı ikinci değerlendirmesinde ise, "Çatının çelik konstrüksiyununu zaten yapıyoruz, tribünlerin üstü kapalı. Ancak biz burada açılır-kapanır çatının daha sonra montajını kolaylaştıracak tüm altyapı imalatını da yapıyoruz. Çatının durumu bilahare yakın bir gelecekte netleşecek. Galatasaray camiasının taleplerini de dikkate alarak bu işi sonuçlandırmayı düşünüyoruz. Zaten inşaat ile açılır-kapanır çatının aynı tarihte yetişmesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.

-ÇELEBİ'DEN SERT İFADELER-
Türk Telekom Arena'nın çalışmalarında yoğun emeği geçen isimlerden biri olan Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, açılır-kapanır çatı tartışmasına sert ifadelerle dahil oldu.

Toplantıyı izleyenler arasında bulunan Çelebi, mikrofon isteyerek görüş belirteceğini kaydederken, şu ifadeleri kullandı: "Kayıtlara geçmesi için söylüyorum. Çatının açılır-kapanır olacağı protokollerde açık ve net belirtilmiştir. Mart ayında da TOKİ'nin verdiği bir olur yazısı var ve yaptığımız toplantılarda bu kabul edildi. Bu konuyu yeniden tartışmak söz konusu olamaz. Çatı açılır-kapanır olacak. Alınan kararları yeniden tartışmanın gereği yok. Yapılacak olan, teknik olarak nasıl gerçekleştirileceğinin değerlendirmesidir. Bunun altını çizmek istiyorum. Aksi bir durumun hesabını Türkiye'de kimseye veremeyiz. Galatasaray camiasına da veremeyiz. TOKİ tarafından bu işin oluru zaten mart ayında açıklanmıştır."

Işın Çelebi'nin, yerine oturduktan sonra da yanındakilere, "Hiç kimsenin gücü yetmez bunu yapmamaya. Şakası yok bunun" dediği duyuldu.

Çelebi'nin sözleri üzerine araya giren Adnan Polat ise ortamı yumuşatarak, "Kimse farklı düşünmüyor. Soru, statla beraber çatı da bitecek mi? Bizim, Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hazır bulunduğu protokolümüzde bu var. Sadece yetişip yetişmeyeceğini tartışıyoruz. Zaten altyapısı hazırlanıyor" dedi.

Polat, Türkiye Cumhuriyeti'nde hiçbir Başbakanın böyle bir projeye imza atmayacağını ancak Başbakan Erdoğan'ın imza koyduğunu da hatırlatarak, "Kendisi bu projeyi yakinen takip ediyor ve bitmesi için bizim kadar da hassasiyet gösteriyor. Bu projenin proje ve şartnamesine uygun olarak biteceğinden hiçbir tereddütümüz yok. Bu ölçekti projelerde aksilikler olabiliyor. Yine olabilir ama zamanında biteceğine hepimiz inanıyoruz ve desteklerinden dolayı Başbakanımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, toplantıda, yüklenici firmalar Varyap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ile Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun da çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Daha sonra yetkililer ve basın mensupları birlikte stat inşaatını gezerek incelemelerde bulundular.
AA

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Seyrantepe'de ilk maç 2011'de 
Galatasaray'ın yapımı tartışmalı başlayan stadı Türk Telekom Arena'da işler hızlandı. Yüzde 98'i bitirilen stad, 29 Ekim'de teslim edilecek. Ancak Cimbom ilk maçını 2010-2011 sezonunun ikinci yarısında oynayabilecek

o Galatarasay'ın dört gözle bitmesini beklediği Seyrantepe Stadı'nın yapımı hızlandı. İlk ihalesi yavaş gittiği için iptal edilen ardından, Varyap-Uzunlar konsorsiyumuna verilen Türk Telekom Arena'nın yüzde 98'i bitirildi. Stat, 29 Ekim'de tamamlanacak. Ancak ilk maç 2010-2011 sezonunun ikinci yarısında oynanabilecek. Stadın son durumuyla ilgili dün bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Galatasaray camiasının 15 yıldır gündeminde olan bu konuda finale yaklaşıldığını belirtti. Polat, yoğun işleri nedeniyle toplantıya katılamayan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'a da teşekkür etti. Stadın başına Wembley Stadı'nın 5 yıl boyunca direktörlüğünü yapmış olan bir ismi 6 ay önce getirdiklerini söyleyen Polat, stadın loca ve VIP koltuklarının satışının da iyi gittiğini belirterek "Tüm localar üç yıllık süreyle satıldı, loca satışlarından 60 milyon civarında gelir elde ettik. 4 bin 500 VIP koltuğumuzun yarısı da satıldı. Bu koltuklara 1 Haziran'dan itibaren yüzde 15 zam yapılacak" dedi. Varlıbaş Holding Başkanı Süleyman Varlıbaş ise "10 Eylül 2009'da ihale yapıldı. Şu anda inşaatın kabasının yüzde 98'i bitti, genel olarak ise yüzde 75'i bitti" dedi. TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel de son dönemde gündem konusu olan stadın açılır-kapanır çatısıyla ilgili olarak şöyle konuştu: "Şu anki ihalemiz içinde açılır-kapanır çatı bulunmamaktadır, ancak görüşmeler Galatasaray Kulübü'yle sürmektedir. Eğer görüşmeler sonunda mutabakat sağlanırsa bu sistem işlerliğe kavuşacaktır." o EKONOMİ SERVİSİ

Toplantıda çatı tartışması çıktı

Basın toplantısında laf stadın `çatısına' geldiğinde kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Polat ve TOKİ Başkan Yardımcısı Karabel'in açıklamalarından sonra Galatasaray yöneticisi ve eski bakanlardan Işın Çelebi'nin "Bu stadın üzeri kapalı olacak. Galatasaray camiasına bunun hesabını veremeyiz" çıkışı ortamı gerdi. Başkan Polat da, projeyi Başbakan Erdoğan'ın sahiplendiğini ve o nedenle eksiksiz yapılacağını belirterek "Bu proje eksiksiz olarak teslim edilecektir. Stadın üzeri kapatılacak. Bizim konuştuğumuz konu stadı teslim aldığımızda bu sistemin olup olmayacağı" diye yanıt verdi.
Star