Türk vatandaşlığı için başvuran yabancı iş adamı sayısı 2 bine ulaştı!

Türk vatandaşlığı için başvuran yabancı iş adamı sayısı 2 bine ulaştı! Türk vatandaşlığı için başvuran yabancı iş adamı sayısı 2 bine ulaştı!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen yabancı iş adamlarının sayısı 2 bine ulaştı. Ağırlığı Ortadoğulu iş adamları oluşturuyor...1 milyon dolarlık gayrimenkul alım şartının 250 bin dolara düşürülmesi vatandaşlık başvurularını artırdı. 2018 yılının Eylül ayından bu yana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen yabancı iş adamlarının sayısı 2 bine ulaştı. Bunların arasında ağırlığı ise Ortadoğulu işadamları oluşturuyor.

Sabah'tan İbrahim Acar'ın haberine göre; Uzmanlar, 250 bin dolarlık şartının getirilmesinin ardından konut ya da arazi alımında daha da artış olduğunu söyledi. Aslan payı ise Iraklı ve Suriyeli işadamları oluşturdu.

Uzmanlar, başvuru sonrası emniyet güçlerinin başvuru yapan kişiyi araştırdığını, yurt dışındaki işlerinin bile araştırıldığını ifade ederek, "Bazen Türkiye'de iş yapan işadamlarının vatandaşlık talebinin karşılanmadığı oluyor. Yani ülkede iş yapmasına izin verilebiliyor ancak vatandaşlığa geçmesine onay çıkmayabiliyor" dedi.

Vatandaşlık işlemlerinin eskiye oranla çok hızlandığını söyleyen uzmanlar, eskiden 10 ayda biten işlemlerin 2.5 ayda tamamlandığını belirtti. Uzmanlar, bu uygulama ile Türkiye'ye yoğun bir sermaye girişi gözlendiğini vurgulayarak, "Iraklı bir işadamı 16 milyon liralık gayrimenkul aldı. Fakat bazı aracıların gelenleri yüksek fiyat vererek kandırmaya çalıştığın duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

3 soruda konut alan yabancıya vatandaşlık uygulaması!