13 / 08 / 2022

Türkçimento: Dünyanın en ucuz çimentosu Türkiye'de!

Türkçimento: Dünyanın en ucuz çimentosu Türkiye'de!

Türkçimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, çimento sektörü ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar...Türkçimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik yaptığı açıklamada, son 1 senede çimento sektörünün ana maliyet girdilerinde önemli artışlar görüldüğünü dile getirdi. Yücelik, “Çimento üreticileri olarak, döviz kurundaki artışlar sonucunda üretim maliyetlerimizi karşılayamaz hale geldik. Örneğin, sektör için en önemli maliyet kalemi olan petrokoktaki fiyat artışı son bir yıllık dönemde 50 – 60 dolar bandından, 140 -150 dolar bandına yükseldi” şeklinde konuştu.

Yaptığı açıklamada çimentonun ülke ekonomisi için stratejik bir ürün olduğuna değinen Fatih Yücelik şöyle konuştu:

“Çimento, ülke ekonomisi için stratejik bir üründür. Türkiye, dünyadaki en ucuz çimento fiyatına sahip ülke konumunda bulunuyor. Diğer yandan, çimento fiyatlarının konut fiyatlarında yüksek artışa neden olduğu savı, gerçeği yansıtmıyor. ODTÜ tarafından hazırlanan rapora göre 1. sınıf yapının arsa hariç malzeme maliyeti içerisindeki çimentonun payı %1,7 ile %3,2 arasında değişiyor. Konut maliyetleri içerisindeki çok düşük payına rağmen çimento sektörünün konut fiyat artışlarının sebebi gibi yansıtılmasını büyük haksızlık olarak görüyoruz.

Türkiye’nin çimento tüketimi 2018 yılında %11, 2019 yılında ise %29 azalarak tarihinde ilk kez iki yıl üst üste küçüldü. 2020 yılsonunda 40 milyon tona yakın kapasite fazlası ortaya çıktı. Bu dönemde iç tüketimde yaşanan daralma şirketlerimizi ihracata yöneltti.”

Türkçimento: Dünyanın en ucuz çimentosu Türkiye de!

TÜM TEMASLAR SAĞLANDI

Fiyat artışlarıyla gündeme gelen sektörün her zaman olduğu gibi serbest piyasa koşullarına paralel olarak faaliyetlerine devam edeceğini dile getiren  Türkçimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik  “İthal girdilerde yaşanan artış, tüm sanayi sektörlerinde olduğu gibi çimento sektörü maliyetlerini de etkiledi. Bizler sektör olarak bu konunun çözümü için kamuyla gerekli temasları kurduk. Halihazırda pandemi sonrası beklenen global toparlanma sürecinde gerek iç piyasa dinamikleri gerek ihracat imkanlarının artırılması hususunda, ülkemiz açısından azami faydanın sağlanabilmesini bütün paydaşlarımız ile değerlendirdik. Bu sebeple daha fazla açıklama yapmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Çimento fiyatları 2021!