04 / 02 / 2023

Emlakta dünyanın en ucuz metropolü İstanbul

Emlakta dünyanın en ucuz metropolü İstanbul

Türkiye'de konutun en önemli ihtiyaç olduğunu belirten İttifak İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaya, "Dünyanın en ucuz metropolü İstanbul" dedi

İttifak İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Kaya, Türkiye'de hala konutun en önemli ihtiyaç olduğunu, bu nedenle ABD'deki mortgage krizinin Türkiye'de yaşanmayacağını söyledi. Ev fiyatlarının diğer ülkelere göre ucuz olduğunu kaydeden Kaya, insanların yeterli geliri olmadığını belirterek, dünyanın en ucuz metropolünün İstanbul olduğunu söyledi. Kaya, emlak sektörü için büyük önem taşıyan mortgage sisteminin uygulanabilmesi için öncelikle işsizlik probleminin çözülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ekonomisinin bütün sorunlarının temelinde işsizliğin olduğunu belirten Kaya, "İşsizlik çözüldüğü takdirde inşaat da dahil olmak üzere tüm sektörlerin daha iyi duruma geleceğini dile getirdi.


Çevreye dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Kaya, "Tarım arazisinde konut yapılmamalı. Doğal malzemeler kullanılmalı. Yavaş yavaş o bilince ulaşacağız" diye konuştu.


ÇÖZÜM ÖZEL SEKTÖR


İnşaat sektörünün 10 yıl daha Türkiye'nin lokomotifi olacağını ifade eden Kaya, ekonomi düzelmedikçe hiçbir sektörün düzelmeyeceğini vurguladı.


AK Parti Hükümeti'nin ilk 5 yıl restorasyon dönemi geçirdiğini söyleyen Kaya, "En büyük sorun işsizlik. İnsanların işi olursa bir şeyler alacak. Bu da piyasaya hareket getirecek. Özel sektör eliyle işsizliğin çözülmesi lazım. Teşvikler ve asgari ücret bölgesel olmalı" şeklinde konuştu. Amerika'da yaşanan ve tüm dünya piyasalarını etkileyen mortgage dalgalanmasına değinen Kaya, Amerika'da piyasanın doyduğunu, ancak Türkiye'de hala konutun en önemli ihtiyaç olduğunu belirterek, aynı krizin yaşanmayacağını bildirdi. Faiz oranlarının ekonomiyle birlikte düzeleceğini dile getiren Kaya, "Asıl ihtiyacı olan dar gelirli insanlar. Ama onlara yönelik konut yapılmıyor. Sadece  TOKİ  ve KİPTAŞ yapıyor. Bu insanlara yönelik konutlar teşvik edilmeli. Belki özel sektör de kullanılmalı" açıklamasında bulundu.


DEPREM, SEKTÖRÜ EĞİTTİ


Kaya, Tiflis'te bir arsaları olduğunu, orada 2008'de bir konut projesine başlamayı düşündüklerini kaydetti. Bugüne kadar 4 bin toplu konut yaptıklarını kaydeden Kaya, "Depremden sonra konut ihtiyacı arttı. Deprem, sektörü olumlu etkiledi. Biraz daha ilmi çalışmalara başlandı" diye konuştu.


Ümraniye halkı için HAPPY- MİZ projesi


İttifak İnşaat, Doğa Madencilik Ve Eroğlu Şirketler Grubu'nun konsorsiyumu ile kurulan Akkom Mühendislik, İnşaat ve Turizm çatısı altında gerçekleştirilecek HAPPY-MİZ projesi, İstanbul Ümraniye'de 53 bin 277 metrekarelik bir arazi üzerinde Rezidans ve Ofis olarak yapılacak. Açık ve kaplı yüzme havuzları, fitness, sauna, her daireye kapalı otopark, hayvan pansiyonu, hobi bahçeleri, sinema, helikopter pisti yapılacak. Proje 2 yılda tamamlanacak. İttifak İnşaat'ın önemli bir projesi de TOKİ'yle Trabzon'da gerçekleştirdiği Zağanos Parkı Peyzaj Projesi. Önemli birkaç projesi şöyle: VAKKO'nun Esenyurt'taki fabrikasına 16 bin metrekarelik ilave kat ve bina, Zeytinburnu'nda Realİstanbul Alışveriş Merkezi ve Başakşehir'deki 66 dairelik lüks konuk projesi. İttifak İnşaat, TOKİ ve KİPTAŞ'a da bugüne kadar 4 bin toplu konut üretti. Şimdi KİPTAŞ'la yılbaşında bitecek Esenyurt projesi bulunuyor.


(Yeni Şafak)
Geri Dön