Türkiye 2015’te dünyanın en hızlı büyüyen 7. ekonomisi oldu!

Türkiye 2015’te dünyanın en hızlı büyüyen 7. ekonomisi oldu!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin yeniden çizilen dünya haritasında, bu haritayı çizen etken ülkelerden biri olacağını söyledi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin yeniden çizilen dünya haritasında, bu haritayı çizen etken ülkelerden biri olacağını söyledi.


Zeybekci, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesinin düzenlediği “Türkiye ve dünya ekonomisindeki son gelişmeler” adlı değerlendirme toplantısına katıldı.


Bakan Zeybekci, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin reformlar gerçekleştiren bir ülke olduğunu belirtti.


Türkiye’nin reformlarda ve teşviklerde adımlar atan bir ülke haline geldiğini ifade eden Zeybekci, “Teşviklerle ve yatırımlarla ilgili Türkiye olarak, Ekonomi Bakanlığı olarak kişiye özel ceket diker gibi kararlar alırız, yeter ki siz bize ulaşın ve gelin. Verdiğimiz teşviklerle ve diğer gösterdiğimiz performansla Türkiye dünyanın 18., Avrupa’nın 7. büyük ekonomisi oldu” dedi.


Türkiye’nin 2015’te dünyanın en hızlı büyüyen 7. ekonomisi olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu:


“Bazılarının bir türlü görmek istemediği, sadece her sabah televizyon kanallarına çıkarak, içleri güçleri FED faizleri ne yapacak, ne olacak bu TL’nin hali kurun hali, onu konuşuyorlar. Onun dışında Türkiye’nin ekonomik değerleri ve ekonomik yapısıyla ilgili bir şey söylemiyorlar. Söylemezler, çünkü doğruyu söylemek istemezler veyahut da Türkiye onların işine gelmeyen performans gösteriyor, ondan.”


Zeybekci, birilerinin bilgi, birilerinin teknoloji, birilerinin de pazarlama ağları ve modasını ürettiği dünyada Türkiye’nin bugüne kadarki edilgen haline devam edemeyeceğini anlattı.


Büyük hayalleri ve amaçlarının bulunduğunu dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti:


“Diyoruz ki artık Türkiye yeniden çizilen dünya haritasında, bu haritayı çizen etken ülkelerden biri olur. Zaten kavga bundan çıkıyor. Şu anda Ortadoğu ve bizim etrafımızda coğrafya, enerji ve ham madde kaynaklarının dünyadaki en yoğunlaştığı ve en zengin olduğu coğrafyada haritalar yeniden çizilirken Türkiye’ye şu deniliyor: ‘Biz bu haritaları çizeceğiz, sen de kendi sınırları içinde kendi problemlerinle uğraşacaksın, biz de sınırları çizeceğiz’ Biz buna diyoruz ki olmaz, harita çizilirse, biz o haritayı çizen ülkelerden oluruz diyoruz. Ülkeleri işgal etmek anlamında söylemiyoruz, ‘Dizayn edilen yeni ekonomi dünyasında Türkiye olarak biz de etken ülke oluruz’ diyoruz. Yerimizde durmayız diyoruz.”


Siyasi istikrar vurgusu

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise geçen hafta uluslararası bir finans kurumunun temsilcilerini İstanbul’da ağırladığını anımsattı.


Temsilcilerin Türkiye’nin içeride ve dışarıda yaşadığı sorunları sıralayarak, ülkenin bunlarla nasıl başa çıktığını sorduğunu bildiren Olpak, “Utanmasa ‘Bu kadar uğraşıyoruz, hala niye batmadınız’ diyecekler. Bu soruyu iyi anlayıp bundan sonraki hareketleri bu sorular çerçevesinde değerlendirmemiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu.


Olpak, şunları kaydetti:

“İş alemini temsil eden ekonomi aktörlerinin ihtiyacı olan en önemli unsur güven ortamıdır. Güven ortamını sağlayan en önemli faktör de siyasi istikrardır. Hamdolsun onun getirdiği altyapıyla bugün makroekonomik dengelerimiz de ciddi bir şekilde ayakta.”


AA