Türkiye Avrupa'da en cazip ikinci gayrimenkul pazarı seçildi!

 Türkiye Avrupa'da en cazip ikinci gayrimenkul pazarı seçildi! Türkiye Avrupa'da en cazip ikinci gayrimenkul pazarı seçildi!

Ernst Young Avrupa Gayrimenkul Yatırımları Beklenti Göstergeleri araştırması sonuçlarına göre, Türkiye gayrimenkul piyasası, Avrupa'da en cazip ikinci pazar olduErnst Young Avrupa Gayrimenkul Yatırımları Beklenti Göstergeleri araştırması sonuçlarına göre, Türkiye gayrimenkul piyasası, Avrupa'da en cazip ikinci pazar oldu. 

     Ernst Young'ın, The Economist Intelligence Unit işbirliği ile gerçekleştirdiği Avrupa Gayrimenkul Yatırımları Beklenti Göstergeleri araştırması sonuçlandı. 

     Ernst Young Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, konuya ilişkin açıklamasında, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslanınca, katılımcıların yüzde 95'inin Türkiye'yi cazip, hatta çok cazip olarak gördüğünü belirtti. 

     Beklenen yüksek talep karşısında tüm gayrimenkul türlerinde, başta perakende olmak üzere fiyatların artacağının da düşünüldüğünü belirten Cantekinler, ''Ancak bu fiyat artışlarının sadece prestijli lokasyonlarda gerçekleşeceği beklentisinin de altını çizmekte yarar var'' dedi. 

     Araştırmada yatırımcıların başta prestijli lokasyonlardakiler olmak üzere Türkiye'deki tüm gayrimenkul türleriyle ilgilendikleri görüldü. Ankete katılanların yüzde 80'i önümüzdeki yıl ticari gayrimenkul işlemlerinde hacmin yükseleceğini, yüzde 70'i de yabancı yatırımcıların öneminin daha çok artacağını ve uluslararası işlemleri hızlandıracaklarını öngördü. 

     

     -''Yabancılar İstanbul'da ofis yatırımlarına yönelecek''- 

     

     Araştırmada, İstanbul'daki gayrimenkul türlerine bakıldığında, yatırımcıların çoğunlukla ofis yatırımlarına yöneleceği ortaya çıkarken, yatırımcıların perakende gayrimenkul talebinin yüksekliğine karşın coğrafi olarak belirgin bir cazibe merkezi çıkmadı. 

     Bu durumu değerlendiren Ernst&Young Türkiye Gayrimenkul İşlemlerinden Sorumlu Kıdemli Müdürü Alp Şen, ''Perakende gayrimenkul yatırımlarına ilgi muhtemelen 2013 yılında da belirli şehir veya bölgelerden bağımsız olarak devam edecek. Bu da demek oluyor ki, artık tüm Türkiye perakende gayrimenkul pazarı için yatırım yapılabilir hale gelmiştir'' diye konuştu. 

     

     -Kentsel dönüşüm projeleri- 

     

     Kentsel dönüşüm projelerinin de gerek yerli, gerekse yabancı yatırımcıları çekecek bir yapılaşma dalgası yaşatacağını ifade eden Şen, bu trendin konut piyasasını daha da olumlu etkileyeceğini kaydetti. 

     Araştırma için Türkiye'den görüşleri alınan şirket temsilcilerinin yüzde 60'ının yeşil bina standartlarının gelecek dönemlerdeki yatırım kararlarında çok daha etkili olacağını ifade ettiğini aktaran Şen, birçok Avrupa ülkesinde potansiyel yatırımlar değerlendirilirken sürdürülebilirlik ve enerji verimliliğinin sağlanıyor olmasının gerekli faktörler arasında görüldüğünü, bu nedenle de uluslararası yatırımcıların Türkiye'de de yeşil bina arayışında olduğunu belirtti. 

     Araştırmada ayrıca Avrupa Birliği'nin Avro Bölgesi dışındaki ülkeleri, Avro Bölgesi ülkelerinden daha cazip bulundu. 

     AA