Türkiye ev tekstilinde moda merkezi olma yoluna girdi

Türkiye ev tekstilinde moda merkezi olma yoluna girdi Türkiye ev tekstilinde moda merkezi olma yoluna girdi

Türkiye'nin en büyük ev tekstili fuarı Evteks, 21-25 Mayıs'ta İstanbul CNR'da yapılacak.Türkiye'nin en büyük ev tekstili fuarı Evteks, 21-25 Mayıs'ta CNR'da gerçekleştirilecek. Dünya ev tekstiline yön verecek fuarın trend tasarımını gerçekleştiren ünlü tasarımcı Gunnar Frank, Türk ev tekstili sektörüne üç formül sundu: "Teknik ve kalite üst düzey olmalı. Tasarım ve segmantasyona önem verilmeli. İyi pazarlama ve fiyat ise bu iki unsuru takip eder."

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Evteks Fuarı ile yerli markaların dünyaya tanıtımını hedeflediklerini söyledi. Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İbrahim Okur da, UİB'in 28 milyar dolarlık 2008 ihracat hedefinin de 30 milyar doları aşacağını söyledi. Dünyanın ikinci büyük ev tekstili fuarı Evteks, ITF-İstanbul Fuarcılık ile Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TETSİAD) ve Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) katkılarıyla dünyaya açılacak.

Fuarın tanıtımına ilişkin basın toplantısına dünyaca ünlü trend tasarımcısı Gunnar Frank da katıldı.

'Siyah renk yine moda'

Ünlü tasarımcı, Houte Couture'da siyah renk ve tonlarının, Classic Couture'de pastel ve uçarı renkler, Crazy Couture'da eflatun, turkuvaz ve gülkurusu gibi çılgın renklerin, Eco Couture'de ise doğal renklerin ve yeşilin hakim olacağını söyledi. İbrahim Burkay da, "Hedefimiz ülkemizi dünya ev tekstili moda ve trendlerinin belirlendiği moda merkezlerinden biri yapmak" dedi.

Karim Rashid geliyor

21 Mayıs'ta açılacak Evteks'de 552 metrekarelik özel bir 'Trend Alanı' oluşturulacak. 2009 trendlerini yansıtacak şekilde, dünyaca tanınmış tasarımcılar Gunnar Frank ve Inkrit Berbee tarafından düzenlenecek bu alanda Karim Rashid, Gunnar Frank, Defne Koz, Ornella Bignami, Hiroko Machida , Milou Ket, Catherine Rouget, Fulvio Alvisi ,Özlem Yalım, Ceren Erten, Canan Sönmez Canik ve Cenk Mommarje gibi tasarımcılar seminerler verecek. Evteks, 150 bin m≤ alanda 11 salonda gerçekleştirilecek. 10 bin farklı ürünün sergileneceği organizasyonda 740 katılımcı yer alacak. Sektör temcilcileri, 22 ülkeden gelecek işadamları ile görüşerek yeni iş bağlantıları yapma şansı bulacak.

Radikal