Türkiye'de 2.7 milyon konut sigortalı

Türkiye'de 2.7 milyon konut sigortalı Türkiye'de 2.7 milyon konut sigortalı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, 2.7 milyon konutu sigortaladıklarını söyledi.Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliğinde Zorunlu Deprem Sigortası konusunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında DASK'ın Hatay ve çevre illerdeki acenteleriyle bir araya gelen Serdar, dünyanın en büyük sigorta havuzlarından biri olan kurumun işleyiş açısından pek çok ülkeye örnek oluşturduğunu belirtti.

Hatay'daki konutların sadece yüzde 9'unun Zorunlu Deprem Sigortası'na sahip olduğunu belirten Serdar, deprem ülkesi olan Türkiye'de toplumun tüm kesimlerinin ellerini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Serdar, "Her konutun Zorunlu Deprem Sigorta poliçesine sahip olması için acenteler, sigorta şirketleri, bankalar, eğitim kurumları, kamu kurumları, yerel yönetimler ve medya mensuplarının işbirliği içerisinde olması büyük önem taşıyor." dedi.

Zorunlu Deprem Sigortası ile ilgili sayısal verilerin paylaşıldığı toplantıda Serdar, coğrafi olarak 1. Deprem Risk Bölgesi'nde yer alan Hatay'daki toplam 218.635 konutun sadece 19.640'ının yani yaklaşık yüzde 9'unun Zorunlu Deprem Sigortası'na sahip olduğunu belirtti.

Akdeniz Bölgesi genelinde de sigortalı konut oranının yüzde 13'ler civarında olduğu bilgisini veren Serdar 2008 sonunda Hatay'daki sigortalı konut oranını yüzde 20'lere yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Serdar, deprem sonucunda meydana gelebilecek konut hasarlarının telafi edilmesinin birincil güvencesinin sigorta olmasına rağmen ilginin halen istenilen düzeyde olmadığını belirterek, ülke genelinde sigortaya sahip konut sayısının 2,7 milyon adedi aştığını söyledi.

Serdar, DASK'ın bugüne kadar 197 depremde yüzde 97'si kısmi hasarlar olmak üzere yaklaşık 10 bin konuta 19 milyon YTL hasar ödemesinde bulunduğunu sözlerine ekledi.

haberler.com