Türkiye'de 45 bin binaya yapılan risk tespitinde yüzde 99'u çürük çıktı!

Türkiye'de 45 bin binaya yapılan risk tespitinde yüzde 99'u çürük çıktı! Türkiye'de 45 bin binaya yapılan risk tespitinde yüzde 99'u çürük çıktı!

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye genelindeki riskli yapıların tespitine başlandığı 2012 yılından bu yana risk raporu için başvuran 45 bin binadan yüzde 99'u çürük çıktı...ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye genelindeki riskli yapıların tespitine başlandığı 2012 yılından bu yana risk raporu için başvuran 45 bin konutun kentsel dönüşüme girdiğini aktaran Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kumlu Başkanı Hakan Çatalkaya, bu konutların yüzde 99'unun riskli bina ilan edildiğini söyledi. 


6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm kanununun yürürlüğe girdiği Mayıs 2012'den bu yana vatandaş talebi ile bu kanundan Türkiye genelinde 45 bin bina yararlandı. Vatandaşlardan gelen talepler üzerine binaların risk ölçümünün yapıldığını belirten Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kumlu Başkanı Hakan Çatalkaya, "Türkiye genelinde özellikle büyük şehirlerde binalardan alınan numunelerden çıkan sonuçlar pek parlak değil. 


Kontrol edilen binaların yüzde 99'u riskli.Bin binadan 5'i ancak testlerden geçebiliyor" dedi. 

Sadece İstanbul'da 600 bin binanın yenilenmesi gerektiğini beli iten Çatalkaya, "2007" Deprem Yönetmeliğine uygun yeni yapılan binalarda bir problem yok ama öncesinde yapılan binalar risk grubunda. 


Ortadoğu