08 / 08 / 2022

Türkiye'de 27 bin bina kimlik aldı! Peki süreç nasıl başladı, sistemin avantajları neler? İşte ayrıntılar...

Türkiye'de 27 bin bina kimlik aldı! Peki süreç nasıl başladı, sistemin avantajları neler? İşte ayrıntılar...

Binaların teknik ve genel bilgilerine kolayca erişilerek izlenebilmesi amacıyla hayata geçirilen Bina Kimlik Sistemi (BKS) aracılığıyla Türkiye'de 27 bin binaya kimlik belgesi verildi. Peki süreç nasıl başladı? Sistemin avantajları neler? İşte detaylar...Türkiye'de 27 bin binaya kimlik belgesi verildi. Teknolojik bir levha halinde bina girişine monte edilen sertifikada, kullanılan betondan, iskân tarihine kadar tüm bilgilere yer verildi. Bu uygulama sayesinde hem vatandaş ev alırken doğru bilgilere kolayca ulaşıyor, hem de kolon kesme, kat çıkma gibi kaçak müdahaleler anında tespit edilebilecek. Bakanlık, iskân alan binalarda zorunlu olan sistemi etaplar halinde tüm yapı stoku için uygulamayı hedefliyor.

Binaların teknik ve genel bilgilerine kolayca erişilerek izlenebilmesi amacıyla hayata geçirilen Bina Kimlik Sistemi (BKS) Türkiye genelinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın geçen senenin ikinci yarısında devreye aldığı uygulama kapmasında şu ana kadar 26 bin 954 konuta kimlik belgesi verildi. Her binaya QR kodu ve elektronik çip verecek sistem, Türkiye genelinde yeni Iskân alan binalarda uygulanıyor. Daha sonra etaplar halinde tüm yapı stokuna kimlik verilmesi de planlanıyor. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre binaların girişine asılan bu teknoljik levha en çok İstanbul’da hayata geçirildi. İstanbul’da 2 bin 591 binada uygulanırken, İstanbul'u bin 891 bina ile Antalya, bin 879 bina ile İzmir, bin 697 bina ile Bursa, bin 461 bina ile Kocaeli ve bin 43 ile Sakarya izledi.

Türkiye de 27 bin bina kimlik aldı! Peki süreç nasıl başladı, sistemin avantajları neler? İşte ayrıntılar...

DENETİM YAPILACAK

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, kimlik verilmesinin ilk adım olduğunu, ikinci adımın ise denetim olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun’da önümüzdeki dönemde yapılması planlanan değişiklikle sertifika alan yapıların beşer yıllık periyotlarla yapı denetim kuruluşlarınca denetlenmesinin sağlanacağını söyledi. Aslan, “Böylece, yapı tamamlandıktan sonraki aşamalarda kolon kesilmesi gibi mevzuata aykırı duruma getirilen yapılardaki aykırılıkların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanacak. Bir sorun varsa giderilmesi için süre verilecek. Can güvenliğini tehdit eden durumlarda bina hemen boşaltılacak ve sorumlulara para cezası verilecek. Ayrıca gerekli durumlarda savcılığa suç duyurusunda da bulunulacak” dedi. Peki süreç nasıl başladı? Sistemin avantajları neler? İşte detaylar...