Türkiye'de 592 bin konut dönüştürüldü!

Türkiye'de 592 bin konut dönüştürüldü! Türkiye'de 592 bin konut dönüştürüldü!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Bakanlık olarak tüm ülkemizde bugüne kadar yaklaşık 592 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik." dedi...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Meram Belediyesinin yürüttüğü 1646 konutluk Uluırmak Evleri projesinin temel atma töreninde, şehirleri gezerek ildeki yerel yöneticilerle problemleri çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakan Kurum 26 ili ziyaret ettiğini ifade ederek, vatandaşlarla istişarelerde bulunarak, hazırlanan projelerin hızlı şekilde inşasına başladıklarını dile getirdi. 

"Türkiye'de millet bahçelerini yapıyor olacağız"

Kurum, 100 Günlük Eylem Planları'nı tamamladıklarına dikkati çekti. Kurum, şu değerlendirmede bulundu:

"Hamdolsun yüzde 98 başarıyla Bakanlığın eylem planları tamamlandı. Şimdi ikinci 100 günlük eylem planlarına geçiyoruz. Bunun içerisinde tüm Türkiye'de millet bahçesi yapma projemiz var. Her ilimizde bir tane millet bahçesi yapacağız. Burada gençlerimiz, kadınlarımız ve çocuklarımız mutlu ve huzurlu şekilde hem sporlarını hem de yürüyüşlerini yapacak. İçindeki millet kıraathanelerinde gençlerimiz, ders çalışacaklar, kitap okuyacaklar, çay ve kahve içecekler. Geçtiğimiz ay, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 5 millet bahçemizin açılışını gerçekleştirdik. Şimdi etaplar halinde tüm Türkiye'de millet bahçelerini yapıyor olacağız."

Türkiye'nin yüzde 66'sının, nüfusunun da yüzde 71'inin 1'nci ve 2'nci derece deprem bölgelerinde yaşadığını hatırlatan Bakan Kurum, meydana gelen depremlerde ise 86 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

"Yaklaşık 592 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik"

Depremlerin acilen risk altındaki konutların dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Bakan Kurum şöyle devam etti:

"Konya, bu anlamda şanslı. Dördüncü derece deprem bölgesinde. Burada belediye başkanlarımız planlı şekilde büyümeyi sağladı. Burada çok fazla çarpık yapı yok. Ama dönüşmesi gereken birçok da proje ve alan var. Bakanlık olarak tüm ülkemizde bugüne kadar yaklaşık 592 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. Etaplar halinde bütün şehirlerimizde dönüşmesi gereken alanları da gidip yerinde inceleyerek kararını veriyoruz. Bu yapacağımız projeler, mahalle anlayışını, kültürümüzü kaybetmeyeceğimiz projeler olmak zorunda. Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte kent merkezlerinde yenileme alanları ilan ettiğimiz alanların dönüşümünü de yapacağız."

Riskli yapıların dönüşümü başlıyor

Kurum, halkın rıza göstermediği kentsel dönüşüm projesine müsade etmeyeceklerini söyledi. Kurum, "Öncelikli dönüşmesi gereken alandan başlayarak, inşallah etaplar halinde tüm şehirlerdeki riskli yapıların dönüşümünü sağlıyor olacağız." dedi. 

Bakan Kurum ve protokol üyeleri daha sonra butona basarak, 1646 konutluk projenin temelini attı.

pus