Türkiye'de ev alana kredi İngiltere'den

Türkiye'de ev alana kredi İngiltere'den

Overseas Property Professional Türkiye'de konut alanlara krediyi İngiltere'den sağlıyor. Sıfır peşinatlı ödeme alternatifi de bulunan sistemle 150 bin konut satışı hedefleniyor.

 


Türkiye'de temsilcilik açan İngiliz denizaşırı gayrimenkul şirketi Overseas Property Professional (OPP) Pazarlama Müdürü Stuart Dacre, 10 yıl içinde Türkiye'den 150 bin gayrimenkulün İngilizler'e satılacağının tahmin edildiğini belirterek, "Eylül 2007'den itibaren Türkiye'de satın alınacak konutlar da artık İngiliz finans kurumları tarafından peşinatsız olarak kredilendirilmeye başlandı" dedi.


Antalya'daki gayrimenkul şirketi Model Invest bünyesindeki temsilcilik, OPP Pazarlama Müdürü Stuart Dacre, Model Invest Yönetim Kurulu Başkanı Enis Ocaklı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen'in katıldığı törenle hizmete açıldı.


OPP Pazarlama Müdürü Stuart Dacre, yaptığı açıklamada, gelecek 10 yıl içinde Türkiye'den 150 bin gayrimenkulün İngilizler'e satılmasını beklediklerini bildirdi.


İngilizler'in, İngiltere dışında yaşama düşüncesine çok sıcak bakan bir millet olduğunu belirten Dacre, 1993 yılından bu yana 2 milyonun üzerinde İngiliz ve İrlandalı'nın başka ülkelerde yaşamayı tercih ettiğinin tespit edildiğini bildirdi.


Dacre, şunları kaydetti: "İngilizler, dünyada en fazla denizaşırı gayrimenkul edinen milletlerin başında geliyor. 10 yıl içinde Türkiye'den 150 bin gayrimenkulün İngilizler'e satılacağını tahmin ediyoruz. Britanya Dışında Emeklilik konulu yeni bir araştırmaya göre, her üç İngiliz'den biri emekliliğini mutlaka İngiltere dışında yaşamak istediğini açıklamakta. Clerical Medical Insurance adlı sigorta şirketinin yaptırdığı araştırmada çıkan sonuç daha da ilginç. Ankete katılanların yüzde 49'u (Gerekli koşullar gelişirse Akdeniz Avrupası'nda yaşamak isterim) diye görüş belirtmiş."


-TÜRKİYE'DE GAYRİMENKULE KREDİ OLANAĞI-


İngiltere'den ayrılarak başka ülkelerde yaşamayı isteyenlerin arasında 25-35 yaş grubunun ağırlık kazandığını belirten Dacre, bu yaş grubundaki insanların dışarıda gayrimenkul edinebilmeleri için İngiliz finans şirketlerinin cazip kredi imkanları sunduğunu bildirdi.


Dacre, Eylül ayından itibaren İngiliz bankalarının Türkiye'de edinilecek gayrimenkuller için kredi vermeye başladığını belirterek, şöyle devam etti:


"(Britanya'dan ayrılıp başka bir ülkeye taşınmaya hazırım) diyenlerin çoğunluğunu 25-35 yaş grubu temsil etmekte. İngiltere'nin mevcut emeklilik sistemine güven duymakta zorlanan bu gruba, daha düşük fiyatlarla daha yüksek bir yaşam kalitesi ve sıcak iklim sunan bir ülkede yaşama düşüncesi çekici geliyor. Ne var ki, bu grup, emekliliğine yaklaşmış yaş grubu gibi henüz dışarda konut satın alabilecek ekonomik birikime sahip olamamaktadır. Bu noktada İngiltere merkezli finans


kurumları devreye girmiş ve İngiltere dışında da mortgage konut kredisi verilmesini olanaklı hale getirmişlerdir. Önce İspanya, ardından diğer Avrupa ülkeleri listeye alınmıştır. Zamanla liste genişlemiş olup, Eylül 2007'den itibaren Türkiye'de satın alınacak konutlar da artık İngiliz finans kurumları tarafından peşinatsız olarak kredilendirilmeye başlandı."


-TÜRKİYE'NİN AB POLİTİKASI--


İngilizler'in son yıllarda Türkiye'ye ilgi göstermesinin en önemli nedeninin, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda attığı olumlu adımlar olduğunu ifade eden Dacre, bu tutumun, İngilizler'in gözünde Türkiye'ye takdir ve sempati kazandırdığını söyledi.


Dacre, şöyle devam etti: "Türkiye'nin son yıllarda ekonomik gelişimini aralıksız sürdürmesi ile AB üyelik sürecinde çok ciddi reformlara imza atması, üyelik konusunda çok istekli olup, tutarlı bir tavır sergilemesi, İngilizler'in takdir ve


sempatisini kazanmıştır. İngilizler 2015 yılının en geç Haziran ayında Türkiye'nin AB üyesi olacağına inanıyorlar ve yatırımlarını bu yönde planlıyorlar. Türkiye'nin mavi bayraklı kıyıları, biyolojik çeşitliliği ve temiz çevresiyle ekolojik yaşama vurgu yapma şansının bulunması, benzersiz bir avantajdır. Türk müteahhitler İngiliz alıcıları hedef almak istiyorlarsa, mutlaka çevre korumaya, ekolojik ve biyolojik


dengeye sahip çıktıklarını gösteren yapılara imza atmalıdırlar. Dünyada benzeri bulunmayan bir tarihi zenginliğe sahip olan Türkiye, gayrimenkul pazarlamada bugüne kadar bu zenginliğine hiç vurgu yapmamıştır."


Dacre, İngiliz ve İrlandalılar'ın Türkiye'de başta Bodrum ve beldeleri olmak üzere Çalış Plajı (Fethiye), Çeşme, Çiftlik (Marmaris), Dalaman, Dalyan, Didim, Fethiye (Deliktas), Göcek, Hisarönü, Kalkan, Kaş, Kemer, Kuşadası, Marmaris'te gayrimenkul arayışı içinde olduklarını kaydetti.


-SİTE İÇERİSİNDE VİLLALAR İSTİYORLAR-


OPP'nin Türkiye Temsilcisi Model Invest Yönetim Kurulu Başkanı Enis Ocaklı ise İngiltere'nin en büyük gayrimenkul pazarlama çalıştaylarını düzenleyen OPP'nin ilk kez İngiltere dışında bir temsilcilik verdiğini bildirdi.


İngiliz alıcılara yaklaşık 40 ülkeden gayrimenkul sunan firmanın Türkiye'ye özel önem verdiğini belirten Ocaklı, İngiltere borsasının eskisi gibi kazandırmadığı bu dönemde İngiliz birikimlerinin yurtdışındaki gayrimenkul yatırımlarına yöneldiğinin altını çizdi.


İrlanda'daki "Teşvikli İhtiyarlık Sandıkları"nda yaklaşık 14 milyar avro bulunduğunu, İngiltere'de ise bu rakamın çok daha fazla olduğunun bilindiğini kaydeden Ocaklı, bu paranın akacak bir yer aradığını söyledi.


Ocaklı, şunları kaydetti: "Bugüne kadar İngilizler, İngiltere dışında 4 milyon 700 bin adet gayrimenkule para yatırmışlar. Bunun sadece 13 bini Türkiye'de. Yani gölde damlayız. İngilizler ticareti çok iyi analiz eden bir toplum.


25-50 yıl ilerisini görmeye çalışıyorlar. İngiltere'de, İrlanda'da tıkanan para, en yüksek primi yapacağını gördükleri Türkiye'ye gelecektir. Türkiye'nin AB vizyonuna sahip çıkması ve özellikle son 5 yılda tam üyelik yolunda yaşanan değişimler, İngilizler'in dikkatini çekiyor. Türkiye'yi Ortadoğu'da değil, İspanya, İtalya ve Yunanistan kuşağında görüyorlar."


İngilizler'in özellikle Ege ve Akdeniz sahillerindeki arsaları ve site içindeki villaları tercih ettiğini vurgulayan Ocaklı, konut alımında güvenlik sistemlerine, İngilizce bilen güvenlik elemanları ve kapıcı olup olmadığına ve evlerde çalışma köşesi ile soyunma odalarının bulunmasına önem verdiklerini belirtti.


-İDDİALI KONUT PROJELERİ LONDRA'DA TANITILACAK-


Ocaklı, OPP tarafından her yıl Londra'da bir çalıştay düzenlendiğini ve bu çalıştaya katılan uluslararası inşaat firmalarının projelerini satış profesyonellerine tanıttıklarını anlattı.


Çalıştayın bu yıl 4-5 Aralık tarihlerinde Londra'daki ünlü ExCel Konferans Merkezi'nde yapılacağını belirten Ocaklı, çalıştaya Türkiye'den sadece 10 firmanın projelerini götüreceğini belirtti.


Ocaklı, "Bu profesyonellerin bir araya geldiği, iş geliştirdiği, büyük çaplı alışverişlerin yapıldığı bir iş platformudur. İngiliz gayrimenkul satış firmalarının 2 bin 500 ile 3 bin temsilcisi ile finans danışmanı burada hazır bulunacak" dedi.