Türkiye'de konutların yüzde 44'ü ipotekli satıldı!

Türkiye'de konutların yüzde 44'ü ipotekli satıldı! Türkiye'de konutların yüzde 44'ü ipotekli satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde 2013'ün ikinci çeyreğinde 295 bin 10 konut satış sonucu el değiştirdi...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. Buna göre, konut satışlarında İstanbul 62 bin 119 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 21,1) sahip oldu. İstanbul'u 36 bin 217 konut satışı (yüzde 12.3) ile Ankara, 19 bin 177 konut satışı (yüzde 6.5) ile  İzmir  izledi. Aynı çeyrekte, en az satış ise 14 konut ile Hakkari'de gerçekleşti. Konut satışının en düşük olduğu diğer iller ve satış sayılan sırasıyla 45 konut ile Ardahan ve 62 konut ile Bayburt oldu. 

En yüksek ipotekli satış İstanbul'da Söz konusu dönemde Türkiye'de ipotekli konut satışları sayısı 129 bin 818 oldu. Ülke genelinde toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı ise yüzde 44 olarak gerçekleşti. En yüksek ipotekli satış 30 bin 267 konut ile İstanbul'da görüldü. İstanbul yüzde 23,3 ipotekli satış payı ile Türkiye sıralamasında ilk sırayı aldı. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı ise yüzde 48.7 oldu. 

Aynı çeyrekte, Hakkari ve Bingöl'de 4 ipotekli satış işlemi gerçekleşti. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 52.5 ile Artvin, en düşük olduğu il yüzde 6.1 ile Bingöl oldu. 

İstanbul diğer konut satışlarında da zirvede Diğer konut satışlarında da İstanbul 31 bin 852 konut satışı ve yüzde 19.3 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 51.3 oldu.  Ankara  18 bin 553 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 9 bin 689 konut satışı ile İzmir izledi. 

Aynı çeyrekte, diğer satış türlerinde en az satış ise 10 konut ile Hakkari'de gerçekleşti. 

Türkiye'de en fazla yeni konut Esenyurt'ta Türkiye'de en fazla yeni konut arzı İstanbul'da Esenyurt'ta, Ankara'da ise Yenimahalle'de oluştu. 

REIDIN Yapı Stoku Analizi Raporu'na göre, 2013 sonunda tamamlanacak olan inşaat halindeki projeler baz alınarak yapılan çalışmada konut arzının en yüksek olduğu il İstanbul olurken ilçe olarak bakıldığında Esenyurt öne çıktı. 

Türkiye genelinde konut arzının en çok olduğu ve son ayların imar planlan açısından en çok tartışılan Esenyurt bölgesi, kendisine yeni proje yoğunluğu açısından en yakın ilçeler olan Beylikdüzü ve Başakşehir ilçelerinin yaklaşık iki katı konut stokuna sahip bulunuyor.

Konut stokunun yoğunlaştığı bir diğer il olan Ankara Yenimahale'deki arz ile dikkat çekti. 


Dünya