02 / 07 / 2022

Türkiye'deki yabancı yatırımın yüzde 23,1’i vatandaşlık hakkı için!

Türkiye'deki yabancı yatırımın yüzde 23,1’i vatandaşlık hakkı için!

EVA Gayrimenkul Değerleme raporuna göre, 2020 yılının son çeyreğinde Türkiye’de yabancı gayrimenkul yatırımlarının yüzde 23,1'i vatandaşlık hakkı için yapıldı. EVA Gayrimenkul Değerleme Raporu yayınlandı. Yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarının incelendiği raporda 2020 yılı sonunda Türkiye’de yapılan 47 bin 396 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 23,1’inin vatandaşlık edinimi için olduğu belirlendi.

Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 10 bin 949 adet olurken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 79,6’sının İstanbul’dan edinildiği kaydedildi. 

Türkiye deki yabancı yatırımın yüzde 23,1’i vatandaşlık hakkı için!

Ülke bazında ilk üç İran, Irak ve Afganistan 

Yabancıların 2020 yılı sonunda tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sırada İran yer aldı. İran’ı, Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Ürdün, Mısır, Libya ve Rusya Federasyonu takip etti. 

İstanbul ilk sırada  

Yabancıların, 2020 yılsonu itibariyle tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Yalova, Mersin, Bursa, İzmir, Sakarya ve Tekirdağ izledi. 

Türkiye deki yabancı yatırımın yüzde 23,1’i vatandaşlık hakkı için!

İstanbul’daki yatırımların yüzde 38,3’ü vatandaşlık edinimi için 

Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 22 bin 719 adet gerçekleşti. Bu yatırımın da, yüzde 38,3’ünün vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkullerden oluştuğu belirlendi. 2020 yılsonunda yabancıların tüm gayrimenkul bazında vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki yatırımlarında ise ilk sırayı İran aldı.  Bu ülkeyi Afganistan, Irak, Çin, Yemen, Filistin, Ürdün,  Mısır, Libya ile Pakistan takip etti.  Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Esenyurt, Başakşehir ve Beylikdüzü ilçeleri ilk üçte yer aldı. Bu ilçeleri de sırası ile Bağcılar, Avcılar, Sarıyer, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Bakırköy ve Kadıköy takip etti. 

Ocak'ta 2 bin 675 adet satıldı!

Yabancılar gayrimenkulde Türkiye'yi tercih ediyor!

Eva Gayrimenkul Periskop'un 86'ncı sayısını yayınladı!