Türkiye'nin altyapı projeleri küresel arenada ilgi görüyor!

Türkiye'nin altyapı projeleri küresel arenada ilgi görüyor!Dünyanın dört bir tarafından en iyi altyapı projelerinin tanıtıldığı 13. Küresel Altyapı Liderleri Forumu'nda, Türkiye de ulaştırma alanındaki altyapı projeleriyle yer aldı.


Her yıl dünyanın dört bir yanında milyar dolarlık altyapı projelerinin masaya yatırıldığı Küresel Altyapı Liderleri Forumu'nda, bu sene Türkiye'nin de ulaştırma alanındaki altyapı projeleri yabancı yatırımcılara tanıtıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, pek çok alandaki altyapı çalışmalarını son sürat sürdüren Türkiye, hayata geçirdiği altyapı projeleriyle küresel arenada da ilgi çekmeye devam ediyor.

Özellikle ulaştırma ve altyapı alanlarındaki altyapı yatırımlarıyla dikkati çeken Türkiye, bu alanlardaki uzmanlığını uluslararası platformlara da taşımaya devam ediyor.

Türkiye'nin ulaştırma projeleri yabancı yatırımcılara anlatıldı 


Her sene dünyanın dört bir yanından en iyi altyapı projelerinin tanıtıldığı ve bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirilen Küresel Altyapı Liderleri Forumu'nda, Türkiye de ulaştırma alanındaki altyapı projeleriyle yer aldı.

Ülkelerin altyapı projelerinin masaya yatırıldığı forum, yeni tip koronavirüs nedeniyle bu yıl ilk kez sanal ortamda düzenlendi. Sektör temsilcilerinin özel olarak katıldığı forum, "Gerçek fırsatlar, cesur toparlanma" temasıyla yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi de Türkiye'deki çeşitli altyapı projelerini gerçekleştirilen etkinlikte uluslararası yatırımcılara tanıttı. 

"Forumda yer alan projeler fark yaratan, stratejik projeler"


Küresel Altyapı Liderleri Forumu'nun organizasyonunu yapılan, Washington DC merkezli danışmanlık şirketi CG-LA Infrastructure şirketinin Üst Yöneticisi (CEO) Norman Anderson, Anadolu Ajansı muhabirine forum ve Türkiye'nin altyapı projelerine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

En iyi 100 küresel altyapı projesine odaklarını belirten Anderson, ülkelerin stratejik projelerinin belirlenmesi ve önceliklendirmenin oldukça zor olduğunu belirtti.

Anderson, forumda yer alan projelerin fark yaratan, stratejik projeler olduğuna işaret ederek, ayrıca forumda "liderleri" tanıtmak istediklerini çünkü hiç bir büyük projenin bir sorumlu olmadan başarılamayacağını söyledi.

Türk altyapı projelerine övgü 


Büyük projeler ve liderlerini bir araya getirmenin önemini vurgulayan Anderson, forumda yer alacak projeleri belirlerken 250 projeden oluşan bir listeyle işe başladıklarını ardından bir puanlama mekanizmasıyla bu listeyi "En iyi 100"e indirdiklerini söyledi.

Anderson, ulaştırma, enerji, teknoloji, madencilik ve turizm de aralarında bulunduğu 10 altyapı sektöründen projelerin forumda yer aldığını dile getirerek, "Bu yılki forum, 6 kıtadan, 20'yi aşkın ülkeden 88 sektör lideri konuşmacı ve toplam değeri 175 milyar dolar olan 46'dan fazla canlı projenin sunumuna ev sahipliği yaptı." diye konuştu.

Türkiye'nin altyapı projelerine ilişkin değerlendirmeler yapan Anderson, "Türkiye'nin dünyadaki en gelişmiş altyapı şirketlerinden, politikalarından ve projelerinden bazılarına sahip olduğuna inanıyoruz. Türkiye, son on yılda altyapıda süper güç seviyesine ulaşarak dünya çapında projeler inşa ediyor." dedi.

"Türkiye küresel girişimin ön saflarında yer almalı"


Forumda yer alan Türk altyapı projelerinin "1'inci sınıf" projeler olduğunu aktaran Anderson, bu projelerin iyi fırsatlar sunduğunu söyledi. Anderson, küresel ekonominin toparlanması için altyapının önemine dikkati çekerek, ülkelerin bu alanda bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin bu alanda küresel girişimin ön saflarında yer alması gerektiğini dile getiren Anderson, bunun hem Türkiye hem de dünyaya fayda sağlayacağını söyledi.