Türkiye'nin batısından doğusuna tren yolculuğu 39 saat sürüyor!

Türkiye'nin batısından doğusuna tren yolculuğu 39 saat sürüyor! Türkiye'nin batısından doğusuna tren yolculuğu 39 saat sürüyor!

İzmir' den Kars' a Türkiye'nin en uzun demiryolu yolcuğu 39 saat sürüyor, 14 ildeki 79 tren istasyon geçilerek 2 bin 190 kilometre yol kat ediliyor...
Tarihi Alsancak Tren Garı'ndan hareket eden  İzmir  Mavi Treni ile başlayan yolculuğun ilk bölümünde Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illeri geçilerek 15 saatin sonunda  Ankara  Tren Garı'na ulaşılıyor.


Başkentten kalkan Doğu Ekspresi ile Kars'a kadar uzanan yolculuğun ikinci bölümünde ise Yozgat, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illeri geçilerek Kars'a varılıyor. 


Yaklaşık 39 saat süren ve 2 bin 190 kilometre yolun kat edildiği yolculukta 14 ildeki toplam 79 tren istasyonu geçiliyor. 


Tarihi Doğu Ekspresi'nin yolcuları arasında ise bölge halkı ve doğu illerinde görev yapan memurların yanı sıra sırf Kars'a kadar bu yolculuğu yaşamak ve kenti yeniden görmek amacıyla yola çıkanlar bulunuyor.


AA