04 / 07 / 2022

Türkiye’nin ilk Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı hazır!

Türkiye’nin ilk Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı hazır!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin ilk Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırladı. Plan kapsamında şehircilikte akıllı dönem 81 ilde devreye alınacak. İl il yaşanabilir şehirler endeksi hazırlanıp, her yıl yenilenecek.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin ilk ‘Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’ hazırlandı. Şehircilik tarihinde yeni bir dönem başlatmak amacıyla çalışmalara başlayan bakanlık 1.5 yıl boyunca bu eylem planı üzerinde çalışıyor. Son haline getirilen plan Cumhurbaşkanlığına da gönderildi. Bu adım ile tüm şehirlerde akıllı sistemlerin devreye alınıp, kaynakların verimli ve etkin kullanılması hedefleniyor. Şehirlerde atılacak önemli adımlarla milli ekonomiye destek sağlanırken, iklim değişikliği ile mücadele alanında da etkin yönetmeler geliştirilecek.

YAŞANABİLİR ŞEHİRLER

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bugün detaylarını açıklayacağı strateji ve eylem planında en dikkat çeken maddelerden biri şehirlerin olgunluk seviyelerine yönelik. Bu kapsamda şehirlerin olgunluk seviyeleri tüm bileşenleriyle belirlenecek, il il yaşanabilir şehirler endeksi oluşturulacak. Ülkede her yıl güncelleme yapılıp ihtiyaçlar tespit edilecek. Mevcutta Türkiye’de belediyelerin yüzde 87’sinde akıllı şehir değerlendirmesi yapılamıyor. Bakanlık tarafından İstanbul Beyoğlu ve Konya Selçuklu pilot bölge seçildi, çalışmalar başlatıldı.

TASARRUF DÖNEMİ

Şehircilikte yeni dönem başlatacak plandan bazı başlıklar ise özetle şu şekilde olacak;

- Atık toplamada ülke genelinde yıllık yüzde 45 tasarruf sağlanacak. Mesela İstanbul’da atık toplama taşıma maliyeti 1 milyar lirayken, akıllı atık sistemi ile bu düşecek. Ayrıştırma ve doluluk oranlarına akıllı sistemle bakılacak.

- Su şebekelerinde yüzde 50 olan kayıp kaçak oranı yüzde 5’e düşecek.

- Suda geri dönüşüm adımları atılacak, gri suların geri kazanımı sağlanacak.

- 19.5 milyon binanın yüzde 99’unda yenilenebilir enerji sistemi yok. Bu konuda adımlar atılacak, ilk örnek uygulamalar da kamu binalarında ve sosyal konut projelerinde gerçekleşecek.

- Trafik ve seyahat süreleri yüzde 40 azalacak. Vatandaşın durakta bekleme süresi azalacak, sesli bilgilendirme sistemleri kurulacak.

- Sokak aydınlatmalarında giderler azaltılacak.

- Engellilerin hayatı kolaylaştıracak akıllı uygulamalar günlük hayata entegre edilecek.

- Yerel yönetimlerce kentleşme kaynaklı giderler azaltılacak. 

145 TOPLANTI GERÇEKLEŞTİ

Şehir hayatının insanlar üzerindeki olumsuz etkisini azalmak, tüm canlılar için yaşamı kolaylaştırmak ve kalkınmada şehirlerin etkin rol almasını sağlamak için hazırlatılan eylem planı için 12 bakanlık, 24 genel müdürlük, 28 yerel yönetim ve 100’den fazla akıllı şehir tedarikçisi ortak çalıştı. Tüm paydaşların görüşleri alınarak hazırlanan plan için 145 toplantı 5 çalıştay gerçekleşti. İhtiyaç ve taleplerin belirlenmesi için 400 belediye ile anket çalışması gerçekleşti.

Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı!