Türkiye'ye yatırımda algı oyunu tutmadı!

Türkiye'ye yatırımda algı oyunu tutmadı!Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Türkiye'ye yatırımda güvenilmesi gerektiğini belirtti. Ülker, "6 yabancı ortağımızla Türkiye’ye 1 milyar TL reel yatırım yaptık" dedi.


Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, yabancı yatırımcılarla görüşmelerinde Türkiye'ye yatırım yapmakta çekincelerin bulunmadığını gördüklerini ancak vatandaşı oldukları devletlerin Türkiye'ye karşı uyarılarıyla bu yatırımcıları etkilendiklerini ifade etti. Bu algı operasyonlarına rağmen Yıldız Holding'in uluslararası ortaklarıyla güven tazelediği geçen yıl, Türkiye'nin yurtdışındaki imajına katkı sunduğunu anlatan Ülker, “Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunun altını çizerek onlara Türkiye'ye yatırımlarını sürdürmelerini telkin ettik. 6 yabancı ortağımız ile Türkiye'ye bu zamana kadar 1 milyar TL reel yatırım yaptık. Yatırımcı girişleri ile bu rakam 4 milyar TL'yi aştı” dedi.


'Yıldız'ın cirosu 2016'da %12 arttı

Çin'in yeni finans şehri Şangay'da pladis'in iştiraklerinden Gopa'nın yönetim kurulu toplantısına başkanlık eden Murat Ülker, ardından Yıldız Holding'in 2016 yılına dair mali performansını ilk kez açıkladı. Yıldız Holding'in 2016 yılını 34.3 milyar TL brüt ciro ile kapattığını belirten Ülker, cirosal büyümenin de %12 olduğunu kaydetti. Cirodaki satışların %58'i ise gıda ve atıştırmalık grubundan geldi. Ulker, McVitie's ve Gopa'yı global marka yapmayı hedeflediklerini belirten Ülker, "Yurtdışı satışlarımız toplam ciromuzun yaklaşık %41'i seviyesinde ve her geçen yıl bu alanda da daha iyi performans sergiliyoruz. Biz pound kazaniyoruz, yen kazaniyoruz, dolar kazaniyoruz yani cesitli para birimlerinde islerimiz var. Bu da bize döviz riskine karşı doğal bir koruma sağlıyor" ifadelerini kullandı.


2021'e kadar 5 milyar tl yatırım

Murat Ülker, geçen yılki 1.3 milyar liralık yatırımın yarısını Türkiye'ye yaptıklarını ve 4.500 kişiye daha istihdam sağladıklarını da aktardı. Yıldız Holding'in 2021'e kadar planladığı yatırım miktarı ise 5 milyar TL. Bu yıl da 4000 ila 4500 yeni istihdam hedeflediklerini söyleyen Ülker, pladis'in en büyük Ar-Ge merkezini Gebze'de kurarak çikolatada üretim üslerinin Türkiye olacağını vurguladı.


Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, global şirketleri pladis ile orta ve uzun vadede hedeflerinin çikolatada satışları iki misline çıkarmak; bisküvide ise satışları önümüzdeki birkaç yılda yüzde 50'nin üzerinde artırmak olduğunu belirtti.


Pladis'in kazancı Türkiye'ye geliyor

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ülker, İngiltere'de kurdukları pladis'e Ülker Bisküvi'den %21 hisseyi neden devrettiklerini şöyle anlattı: "Anlaşılır, basit bir isim. pladis'i halka açacağız. Ama daha ileride. 13 ülkede, 34 fabrikası var. üçte biri İngiltere-İrlanda'da, üçte biri Türkiye'de, %10 Ortadoğu'da üretim. Japonya, Amerika, Çin de var tabii. İngiltere, bisküvide en büyük pazar. İyi bir pazar. Bütün bunlar bir arada finansman sağlıyor. Yurtdisinda finansman bulmak bu anlamda daha kolay. Bu şirket %100 Yıldız Holding, %100 Ülker ailesine ait. Mal sahibinde değişiklik olmuyor. Bu işlerde parayı geri getirmek lazım. Neticede para Türkiye'ye geliyor. Buradan değil, oradan sahip oluyorsun."
Yeni Şafak