Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere 'icralık ev' fırsatı!

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere 'icralık ev' fırsatı!İcra yoluyla el konulmuş ev, arsa, dükkan, tarla gibi gayrimenkuller gerçek değerlerinden çok daha ucuza icradan satışa sunuluyor. 


İcra yoluyla el konulmuş konutlar ihale ile satışa çıkarılıyor. İcradan konut satışı ihaleleri Basın İlan Kurumu aracılığıyla gerçekleştiriliyor ve Basın İlan Kurumu'nda yayınlanıyor. 

Basın İlan Kurumu tarafından belirli bir süre ilanda tutulan gayrimenkuller için icra ihaleleri gerçekleştiriliyor. İhale kapsamında en yüksek teklifi sunan kişi, icradan satılık gayrimenkulü alıyor. Peki icradan ev almak mantıklı mı? İşte icradan ev almanın detayları...

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere

İcradan konut almak mantıklı mı?

İcradan satılık gayrimenkul ihalelerine herkes katılabiliyor. Basın İlan Kurumu icra ilanları düzenli şekilde yayınlanıyor. İcradan satılan gayrimenkullerin tümü gerçek bedellerinden çok daha düşük fiyatlarla satılıyor.

İCradan satışa sunulan evler neredeyse yüzde 50 oranında daha ucuza satılıyor. Bu yüzden, icradan ev almak ucuza ev sahibi olmak isteyenler için büyük bir fırsat. 

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere

Yüzde 20 daha ucuz 

İcradan satılık konutlarda yüzde 50'lik ucuz fiyat oranı teklif toplama süreci başladığında sona eriyor. Fakat bu süüreci kaçıran vatandaşlar, yine de ihale sürecinde, en az yüzde 20 fiyat avantajıyla konut alabiliyor. 

Örneğin; bir konut icradan 500 bin TL bedelle satışa çıkarıldığında, bu konut ihalede 300 bin TL'ye satılabiliyor.

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere

Krediyle icralık konut alınır mı?

Bankalar icralık evler için kredi kullanımını mümkün kılmıyor. Bunun nedeni ise, ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davasının açılma ihtimalinin olması. 

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere

Nelere dikkat edilmeli?

1. İhaleye 18 yaşını dolduran her vatandaş katılabiliyor. 

2. İhalenin şartnamesi ihaleye katılacak vatandaşlar tarafından dikkatle okunmalı ve anlaşılmalı. 

3. İcradan satışa konut olan gayrimenkulün özelliklerine dikkat edilmeli. Örneğin, 'Hisseli konut mu?', 'Şerh var mı?' bunlar dikkatli bir şekilde araştırılmalı. 

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere

Teminat ödemesi var

İhaleye katılım için konut fiyatının yüzde 20'sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılıyor.

İhale sonucunda evi satın alamamanız halinde ise teminat kesintisiz şekilde geri ödeniyor.

Örnek olarak muhammen bedeli 500 bin TL olan ev için 100 bin TL teminat yatırılması gerekli.

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere

10 gün süre

İhalenin kazanılmasından sonra ihale üzerinde itiraz ya da fesh davası açılmadığı halde, paranın tamamı 10 günde ödenmeli. 

Ucuza konut sahibi olmak isteyenlere

İhalede nakit şartı 

İcradan satılık gayrimenkul ihalelerinde, ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davası açılması ihtimali sebebiyle, teklifin tamamı nakit olarak bulundurulmalı. 

Kredi kullanımının mümkün olmadığı icralık ev ihalelerinde, teklif verenin teklifinin tamamını nakit ödemesi gerekiyor. 

Dünya genelinde konut fiyatları en çok hangi kentlerde arttı?

Konut fiyatlarındaki son durum ne?

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com