Üçyol–Buca Metro Hattı'nın ihalesi yapıldı!

Üçyol–Buca Metro Hattı'nın ihalesi yapıldı!İzmir halkının merakla beklediği Üçyol–Buca metrosunun ihalesi yapıldı. Dev ihalede 8 firma yarıştı. 


İzmir Büyükşehir Belediyesi şehir içi toplu ulaşımda rahatlatacak Buca Metrosu’nun inşaatı için son ihale de gerçekleşti.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; şehir tarihinin en büyük yatırımı olacak Üçyol–Buca metrosu için yapılan uluslararası ihalede aralarında Çin, Azerbaycan ve ABD gibi ülkelerden katılımcıların da bulunduğu 8 dev firma ve konsorsiyum yarıştı. İhale sonrası değerlendirmede bulunan Başkan Soyer, katılımcı sayısı ve ihaleye giren firmaların güçlü sermaye yapısına vurgu yaparak "Bucalılara, İzmirlilere ve Türkiye'ye hayırlı, uğurlu olsun. İhaleyi en hızlı şekilde neticelendirerek Buca Metro'sunun yapımına başlayacağız" dedi.

Üçyol–Buca Metro Hattı

Canlın yayın ile yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ihaleyi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ile canlı yayından takip etti. İhale sonrasında değerlendirmede bulunan Başkan Soyer, hem katılımcı sayısı hem katılan firmaların güçlü sermaye yapısı sebebiyle ihalenin başarılı geçtiğini söyleyerek "Firmaların verdiği mali teklifler arasında önemli farklar var. Bu farkların da gerekçelerini hızlı bir şekilde öğreneceğiz. Uluslararası ihale mevzuatı çerçevesinde ihaleyi en hızlı şekilde neticelendireceğiz. Bizim oluşturduğumuz konsorsiyumun sağladığı bütçenin sınırları içinde kalan bir ihale olacak. Ayrıca bir kaynak yaratmamız gerekmeyecek. Başarılı bir ihale, çok başarılı bir katılım. Bucalılara, İzmirlilere, tüm Türkiye'ye hayırlı olsun" dedi.

Üçyol–Buca Metro Hattı

İhaleye katılan firmalar ve mali teklifleri ise şöyle; (KDV hariç)
Bayburt Grup & Azercon OJSC İş Ortaklığı - 4 milyar 721 milyon 866 bin TL.
China Civil Engineering Construction Corporation ve Kolin İnşaat İş Ortaklığı - 6 milyar 998 milyon 246 bin TL.
Dentas - Gürbag İş Ortaklığı - 7 milyar 196 milyon 217 bin TL.
Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş - 6 milyar 932 milyon 477 bin TL.
EEB-CRFG-CREGC-MAKYOL Konsorsiyumu - 9 milyar 682 milyon 906 bin TL.
Gülermak İnşaat - 3 milyar 921 milyon 498 bin TL.
JV Of Dillingham Construction – Özaltın İnşaat İş Ortaklığı - 4 milyar 357 milyon 481 bin TL.
Yapı Merkezi – Nurol İş Ortaklığı - 3 milyar 392 milyon 950 bin 

Temmuz ayında ilk kredi sözleşmesi imzalandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla hayata geçireceği Buca Metrosu projesi için ilk kredi sözleşmesi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Temmuz ayında imzalandı. 125 milyon euro tutarındaki dış finansman sözleşmesi hazine garantisiz, 4 senesi anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 12 yıla uzanan vadeye, 6 aylık Euribor + yüzde 3,20 faiz oranına sahip. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen Mayıs ayı içinde Üçyol-Buca Metro Hattı kapsamında Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 125 milyon euro olmak üzere toplam 250 milyon, Temmuz ayının sonunda ise Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) ile de 115 milyon euroluk yetkilendirme anlaşması imzalandı.

Sürücüsüz hizmet verecek

İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin 5. aşamasını meydana hat, Üçyol İstasyonu - Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü - Çamlıkule arasında yolcu taşıyacak. TBM makinesi kullanılarak derin tünel tekniği (TBM/NATM) ile yapılacak olan hattın uzunluğu 13,5 kilometre olup 11 adet istasyon bölgesi belirlendi. Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak. Buca hattı, F.Altay-Bornova arasında çalışan 2. aşama hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu'nda entegre olacak. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek.
 

İzmir Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesi yapıldı!