Çukurova Balkon

Ulusoy Grubu, Vault Karaköy'ü restore ederek otele dönüştürdü!

Ulusoy Grubu, Vault Karaköy'ü restore ederek otele dönüştürdü! Ulusoy Grubu, Vault Karaköy'ü restore ederek otele dönüştürdü!

Osmanlı İmparatorluğu'nun döneminde kurulan tarihi Osmanlı Bankası binasını satın alan Ulusoy Grubu, binayı restore ederek otele dönüştürdü. Vault Karaköy, The House Hotel ile yeni bir stil ve konsept sunuyor.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


The House Hotel Galatasaray, The House Hotel Nişantaşı ve The House Hotel Bosphorus isimli ödüllü üç otele sahip olan The House Hotel Group yepyeni projesi Vault Karaköy, The House Hotel ile yeni bir stil ve konsept sunuyor.


Mart 2014'te kapılarını açan Vault Karaköy, The House Hotel, Karaköy'ün gözde bölgelerinden, eski İstanbul'un finans merkezi, bohem ruhlu Beyoğlu ile tarihi Sultanahmet'i keşfetmek için çok önemli bir konum sağlayan Bankalar Caddesi'nde yer alıyor. Otel 5'i suit olmak üzere 5 kata yayılan, bazıları Topkapı Sarayı ve Mısır Çarşısı manzarasıyla dikkat çeken toplam 63 odadan oluşuyor. Neo-rönesans mimarinin izlerini taşıyan 1863 tarihli eski Crédit Général Ottoman binası (Osmanlı Bankası binası, aynı bina daha sonra Sümerbank'a evsahipliği yaptı) ve Cemaat Han olarak bilinen, eskiden Neve Şalom Vakfı'na ait olan bina olmak üzere Vault Karaköy, The House Hotel, yanyana iki tarihi binayı mesken tutuyor.


Otelin tanıtımı için geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Ulusoy Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ulusoy, Canan Özdemir ve Ferit Baltacıoğlu da katıldı. The House Hotel Collection CEO'su Cenk Göktalay'ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda bir konuşma yapan Yılmaz Ulusoy, binanın meşakkatli restorasyon sürecini anlattı. 1.5 yıldır oğlu işadamı Mehmet Ulusoy'un projeyle çok yakından ilgilendiğinin altını çizen Ulusoy, başka otellerle Vault Karaköy, The House Hotel'in vizyonunu sürdüreceklerini belirtti.


Daha sonra söz alan The House Hotel Collection ortaklarından Ferit Baltacıoğlu, 2002 yılında bir apartman dairesinde tamamen amatör biçimde başlayan maceranın bugün bu noktaya gelmesinden gurur duyduklarını kaydetti.


Restorasyona 40 milyon dolar


Ulusoy Grubu tarafından 2010 yılında satın alınan iki binanın restorasyon çalışmaları yaklaşık 40 milyon dolara mal oldu. Prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi Han Tümertekin tarafından restore edilen binalarda mermer merpenler, şömineler, 5 metre yüksekliğinde, karışık desenli tavanlar, seramik yer karoları ve kartonpiyerler gibi öğeler muhafaza edildi. Lüks bir dokunuşu yansıtan modern iç dekorasyon ise Sinan Kafadar ve Metex Group tarafından, otelin isminin de ilham kaynağı olan, binanın banka geçmişi göz önünde bulundurularak gerçekleştirildi.


Otelin misafirleri, geçmişin izlerini taşıtan yüksek tavanlı ve sütunlu lobide karşılanıyor. Otel resepsiyonu, duvarlarda asılı olan çerçeveli bonolarla bezeli bir banka veznesi görünümünde tasarlandı. Lobide ayrıca gün boyunca Türk mutfağı ve uluslararası mutfağın seçkin örneklerini sunan Kasa Lokanta, bir kuyruklu piyano ve yuvarlak biçimde tasarlanmış, bir banka hazine odası kapısının tüm özelliklerini yansıtan bar alanı bulunuyor.


İstanbul'un önde gelen sanat etkinliği Contemporary Istanbul'un yayın organı Ice Magazine'in Genel Yayın Yönetmeni Zeynep Berik Vault Karaköy, The House Hotel’in sanat küratörü görevini üstlenerek otelin değişik alanlarında farklı etkinlik ve sergiler organize edecek. Kahverengi ve yeşil tonlarının hakimiyeti, özel tasarım aydınlatmalar, armaturler ve mobilyalar, Carrara ve beyaz Brezilya mermerleriyle kaplı ve Lokum İstanbul’un The House Hotel otellerine özel yarattığı banyo ürünlerini sunan banyoları ile otelin tüm odaları, lüks ve zenginlik hissi uyandırıyor.


Teras yılsonunda açılacak


Cemaat Han binasının terası Haliç ve Sultanahmet manzarasıyla 2014 yılının son aylarında açılacak olan bir "fine dining" restoranına evsahipliği yapacak. Binanın alt katlarında ise bir şarap mahzeni, dört toplantı odası ve bir Türk Hamamı, spor salonu, sauna, buhar odaları ve masaj odalarından oluşan bir SPA bulunuyor.


Sadece İstanbul'da deneyimlenebilecek bir ortamda uygun fiyatlı lüksü ve kişiye özel hizmet anlayışını yansıtacak olan Vault Karaköy, The House Hotel, eski ve yeninin buluşma noktası olmayı hedefliyor.


Dünya