Ünlü Mimar Abdullah Burnaz'ın davasında dikkat çeken karar!

Ünlü Mimar Abdullah Burnaz'ın davasında dikkat çeken karar! Ünlü Mimar Abdullah Burnaz'ın davasında dikkat çeken karar!

Mimar Abdullah Burnaz ile eski eşi Özlem Altay’ın yıllar sonrası yeniden davalık olmalarına neden olan konuda dikkat çekici bir karar verildi. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Mimar Abdullah Burnaz ile eski eşi Özlem Altay’ın yıllar sonra yeniden davalık olduğu konuda binlerce kişiyi ilgilendiren karar çıktı. Mahkeme, velayeti annede olan 18 yaşın altındaki çocukları için, yurtdışına çıkışlarda babanın iznine gerek olmadığına hükmetti. Anılan kararın, benzer durumda olan çok sayıda kişi için emsal nitelik taşıdığı belirtiliyor. 

 

Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre; davaya bakan Üsküdar Aile Mahkemesi çift için boşanma kararı verdi. Mahkeme, davanın açıldığı tarihte 4 yaşında olan A.’nın velayetini ise anneye vermişti. Boşanma kararı sonrası Abdullah Burnaz, Selin Denizli ile evlendi.

 

Özlem Altay geçen yıl yaz tatilini, 11 yaşındaki kızı A. ile yurtdışında geçirmek istedi. A.’nın, 26 Avrupa ülkesini kapsayan Schengen Bölgesine giriş vizesinin süresi ise 27 Temmuz’da sona eriyordu. Anılan ülkeler, 18 yaşın altındaki çocuklara verilecek vize için, boşanmış da olsalar, her iki tarafın da iznini içeren muvafakatname talep ediyor.

 

ÇÖZÜM İÇİN MAHKEMEYE GİTTİ
Edinilen bilgilere göre Burnaz, eski eşinden gelen talebi yerine getirmedi. Altay, hemen her yıl benzer bir sorun yaşamamak için dava açtı. Altay’ın avukatı Osman Hacıbekiroğlu aracılığı ile İstanbul Aile Mahkemesi’nde açtığı dava dilekçesinde “Müşterek çocuğun velayeti üzerinde bulunan annesi refakatinde yapacağı seyahatlere ilişkin vize başvurularında, ilgili makamlara sunabilmek için, vize başvurusuna ve turistik gezi amaçlı seyahatlere baba yerine muvafakat verilmesini talep etmekteyiz” denildi.

pus