Urtim'den inşaat projelerine yeni kalıp sistemi!

Urtim'den inşaat projelerine yeni kalıp sistemi! Urtim'den inşaat projelerine yeni kalıp sistemi!

Kalıp ve iskele sistemleri üreten ve Türkiye’nin öncü şirketlerinden olan URTİM, yeni sistemi 'Ekoset®' ile hem yurtiçi hem de yurtdışı inşaat projelerini hedefliyor...URTİM, yeni sistemi 'Ekoset®' ile hem yurtiçi hem de yurtdışı inşaat projelerini hedefliyor. Ekoset®, özellikle şantiyelerin kaba inşaat safhasında kullanılabilecek ekonomik ve hafif bir panel kalıp sistemi olma özelliğine sahip.

'Ekoset®'in 2018 başı itibarı ile satışı ve uygulamaları, hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki konut projelerinde başladı. 


URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Ergun Baştan, "Ekoset®, aslında geleneksel metodların yerini almak üzere düşünülmüş bir sistem. URTİM'in ilk çıkardığı kalıp sistemi hızla yürütülen Ar-Ge çalışmaları sayesinde geliştirilerek ve hafifletilerek Ekoset® sistemi tasarlandı. Ekoset®’in hem yurtiçi hem de yurtdışı tüm inşaat projelerinde uygulanmasını hedefliyoruz" dedi.

Ekoset®'in özellikle şantiyelerin kaba inşaat safhasında kullanılabilecek ekonomik ve hafif bir panel kalıp sistemi olduğu bilgisini veren Ergun Baştan, panellerin metal konstrüksiyon üzerine plywood yerleştirilmesi ile oluşturulduğunu söyledi. Aynı zamanda bağlantı ve payanda gibi yardımcı aksesuarları sayesinde Ekoset®'in şantiyelerde farklı uygulamalardaki ihtiyacı karşılayabilir bir sistem olduğunu ifade etti.

Birden çok uygulama yapılabiliyor

Baştan, Ekoset®'in hafif olmasının yanında benzerlerine oranla yüksek taşıma kapasitesine sahip olduğunu kaydederek, bu sayede tek bir sistem ile birçok uygulamanın yapılabileceğini belirtti.

Sistemin çok yönlü bir sistem olduğunun altını çizen Baştan, "Hem perde/kolon hem de döşeme panosu olarak kullanılabiliyor. Ekoset® sistemi kaba inşaatlarda geleneksel ahşap kalıpların yerine kullanılabilir. Aynı zamanda vinç kullanımı gerektirmediği için vinçlerin giremediği dar inşaat bölgelerinde de kullanılması mümkün. Ayrıca istinat duvarı, basit döşeme uygulamaları gibi ekonomik uygulamalarda da kullanılabilir" dedi.

Sistemin 50 kN/m2 beton basıncına dayanımı olduğunu vurgulayan Baştan, hafifliği sayesinde vinç gerektirmeden 2 kişi tarafından rahatlıkla taşınabildiğini söyledi. Baştan, "Geleneksel metotlara göre tekrar tekrar uygulanabilir, çok daha esnek, hızlı ve güvenilir bir çözüm" diye konuştu.

Dev projelerde imzası var

URTİM, uluslararası birçok dev projede yer aldı. URTİM’in Dia Holding ve IC İnşaat'ın ortak projesi Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Tekfen İnşaat'ın Tüpraş Rafineri Projesi, Gürsoy Grup’un Çamlıca Camii, Avesta İnşaat'ın Hazar Adası Projesi, Giresun Stadyumu ve Tekfen, Gemsan, Günkon, IOT Vito ve İlk İnşaat'ın farklı fazlarını gerçekleştirdikleri Star Rafinerisi, Rönesans İnşaat'ın Yamal LNG Tesisleri Projesi, Summa Afrika Sipopo ve Oyola projeleri gibi dev projelerde imzası var.