Üsküdar-Sancaktepe Metrosu Bağlarbaşı İstasyonu civarı araç trafiğine açılıyor!

Üsküdar-Sancaktepe Metrosu Bağlarbaşı İstasyonu civarı araç trafiğine açılıyor!

Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu, inşaatının Bağlarbaşı İstasyon çalışmaları kapsamında trafiğe kapatılan yollar, 9 Şubat 2014 Pazar günü 2 şerit olarak yaya ve araç trafiğine açılıyor.
Mahir İz Caddesi (Marmara Üniversitesi-İlahiyat Fakültesi Camii önü), Kısıklı Caddesi, Nuh Kuyusu Caddesi, 9 şubat Pazar günü 2 şerit olarak trafiğe açılacak. Metro çalışmaları ise, 2 şerit trafik verildikten sonra kalan alanlarda sürdürülecek.


Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattında çalışmalar aralıksız sürüyor. Bağlarbaşı İstasyonu’ndaki trafiğe etki eden bölümler, planlanan süreden 6 ay önce bitirildi. 9 Şubat 2014 tarihinden sonraki faaliyetler, istasyon çalışma alanı daraltılarak devam edecek.


Son 10 yılda %176 oranında artan raylı sistemler uzunluğunu daha da artıracak olan ve Üsküdar, Çekmeköy, Sancaktepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan metro hattında çalışmalar, 17 noktada, 1520 personelle, 7/24 esasına göre sürdürülüyor.


Uzunluğu 20 km olan, 16 istasyondan oluşan ve 2015 yılında tamamlanması planlanan hatta, 10bin 548 metre NATM (Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu) ile,  6bin metre de 3 TBM makinesiyle, Toplam:16bin548 metre tünel kazısı yapılarak beton kaplaması yapıldı. 16 İstasyonun tamamında çalışmalar sürüyor. Hattın tamamlanmasıyla dakikalar:


ÜSKÜDAR:              24 DK.

ÜMRANİYE’YE       12,5 DK.

KARTAL :                59 DK.

YENİKAPI:               36 DK.

TAKSİM :                 44 DK.

HACIOSMAN:         68 DK.

HAVALİMANI :        68 DK.

OLİMPİYAT STADI: 78 DK.


İBB