06 / 07 / 2022

Üsküdar - Sancaktepe Metrosu’nda kazı bitiyor!

Üsküdar - Sancaktepe Metrosu’nda kazı bitiyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın en hızlı metro çalışmasını sürdürdüğü Üsküdar-Sancaktepe Metrosu’nda, Ümraniye Çarşı ile Altunizade bağlandı. Sırada Bağlarbaşı İstasyonu var. İşte Üsküdar-Sancaktepe Metrosu'nun açılacağı tarih...İstanbullulara rahat, konforlu ve ekonomik ulaşım imkanı sunacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başakanı Kadir Topbaş’ın talimatı doğrultusunda 2015 yılında hizmete alınmasıı hedefleniyor. Anadolu Yakası’nın ikinci metrosunda çalışmalar yerin 30 metre altında 24 saat esaslı sürüyor.


38 ayda tamamlanması planlanan ve dünyanın en hızlı yapılan metrosu olma özelliğini taşıyan hatta kazı çalışması süren istasyonlar birleşmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ümraniye Çarşı İstasyonu’ndan Altunizade İstasyonu’na uzanan 4,5 kilometrelik tünelin kazı ve beton kaplama çalışmaları tamamlandı. Üsküdar’dan Bağlarbaşı’na doğru kazı çalışması yürüten TBM ise Bağlarbaşı İstasyonu’na 400 metre mesafede bulunuyor.Üsküdar - Sancaktepe Metrosu’nda kazı bitiyor!Bakım ve triyaj alanı olarak kullanılacak depo sahasından girerek Necip Fazıl İstasyonu’na ilerleyen TBM-3 ise 1,7 kilometrelik tünel imalatlarını kaplamalarıyla birlikte tamamladı. Çalışma hızla devam ediyor. Kazı çalışmalarına yeni katılan 4. TBM ile projedeki kazı çalışmalarının çok kısa bir sürede bitirilmesi hedefleniyor. Projenin ilk tünellerinin birleşim töreni Başkan Kadir Topbaş'ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirilmişti.


Proje tamamlandığında Sancaktepe’den metroya binen bir yolcu Ümraniye’ye 12,5 dakikada, Üsküdar’a 24 dakikada, Yenikapı’ya 36 dakikada, Taksim’e 44 dakikada, Hacıosman’a 68 dakikada, Atatürk Havalimanı’na ise 71 dakikada ulaşabilecek. 16 istasyonla Üsküdar, Çekmeköy, Sancaktepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan 20 kilometrelik metro hattı, Taşdelen ve Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzatılacak.


İBB