06 / 07 / 2022

Üsküdar-Sancaktepe Metrosu’nda sona gelindi!

Üsküdar-Sancaktepe Metrosu’nda sona gelindi!

İnşaatı devam eden Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy – Sancaktepe Metrosu’nda inceleme gezisi yapan Başkan Kadir Topbaş, “Görev hayatımda en gurur duyduğum işlerin başında İstanbul’a kazandırmış olduğumuz metro hatları geliyor” dedi.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar, Altunizade İstasyonu’na inerek İnşaatı devam eden Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy – Sancaktepe Metrosu’nda basın mensuplarına bilgi verdi.


Gurur verici bir tablo karşısında tarihe tanıklık ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu iş kolay bir iş değil. Bu işi dünyada devletler yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz kendi bütçemizden bu metroları yapıyoruz” diye konuştu.


“Her Yerde Metro, Her Yere Metro” sloganıyla İstanbul’da ulaşımı rahatlatmak için geceli gündüzlü çalıştıklarını kaydeden Başkan Topbaş, “Arzu ettiğimiz ve master planlarımıza aldığımız yarım saatlik yürüme mesafelerinde metrolar olsun istiyoruz” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Artık İstanbul’da her yere ulaşmak kolay. Üsküdar sahilinden başlayan metro hatları müthiş bir hat. Devamlı eklenen bir hat. Buradaki inşaatımızın da yüzde 80’i tamamlandı. İnşallah 12 ay gibi bir sürede yolcu taşımaya başlayacak. Üsküdar’dan başlayan bu hat Çekmeköy, Yenidoğan, Sultanbeyli’den geçerek Sabiha Gökçen’den Havaalanına kadar gidiyor. Marmaray’la Üsküdar’a gelenler Altunizade’den geçecek. Birçok hatları kesiştirdik.”


Kentin hareketliliğinde akıcı bir trafiğin önemine dikkat çeken Başkan Topbaş, deniz, kara, metro ve metrobüs hatlarını birbirleriyle ilintili hale getirdikleri söyledi.


Vardiyalı şekilde aralıksız metro inşaatı çalışmalarının devam ettiğini ve hedeflerinde 776 km metro hattı yapmak olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Silivri’ye kadar götüreceğiz. Kilometresi 50 Milyon Dolar. Bu inşaatımızda da 2 bin 700 kişi çalışıyor. Bu insanlarımızın gelecekte hayırla yad edileceğine inanıyorum” diye konuştu.


Dünya da en yeni ve en modern metro hatlarını İstanbullularla buluşturduklarını ifade eden Başkan Topbaş, yeni metroların makinistsiz hareket edebileceğini de söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Görev hayatımda en gurur duyduğum işlerin başında İstanbul’a kazandırmış olduğumuz metro hatları geliyor. İnsanların sıkıntılarını biliyorum. Gelen mailleri okuyorum. 27 Mayıs Çarşamba günü de Ümraniye’de ray kaynağı yapacağız.


Dün temelini attıkları Mecidiyeköy - Kabataş metro hattında çalışan bir işçinin iş kazası sonucu hayatını kaybettiğini belirten Başkan Topbaş şöyle devam etti: “O kardeşimiz görev şehidi olarak kabul ediyoruz. Adil Kolukısaoğlu kardeşimize Allah’tan rahmet ailesi ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. İsminin yaşatılması için çalışma başlatılacak. Her türlü desteği sunacağız.”


TOKİ Haber