04 / 07 / 2022

VakıfBank’tan 'Yeşil Konut Kredisi’ kampanyası!

VakıfBank’tan 'Yeşil Konut Kredisi’ kampanyası!

Türkiye’nin ilk karbon negatif bankası olan VakıfBank, sürdürülebilir bankacılık çalışmalarını sürdürüyor .Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile yakın zamanda 200 milyon Euro’luk  'Yeşil Konut Kredi’ anlaşmasına imza atan VakıfBank, bu kapsamda ‘Yeşil Konut Kredisi’ kampanyası başlatıyor.Uluslararası sürdürülebilirlik standartlarında uygun biçimde faaliyetlerine devam eden VakıfBank, bir taraftan karbon ayak izini sıfırlarken diğer taraftan da çevre dostu finansman konusunda öncü rol alıyor. Bu anlayışla Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 200 milyon Euro’luk Yeşil Konut Kredisi anlaşmasına imza atan VakıfBank, sektörde ilk kez bu kadar yüksek bir çevreci kaynağı, ‘Yeşil Konut Kredisi’ kampanyasıyla kullandırmaya başlıyor. 

VakıfBank’tan Yeşil Konut Kredisi’ kampanyası!

VakıfBank, başlattığı yeni kredi kampanyasıyla Türkiye’de enerji verimliliği yüksek ve çevreye duyarlı inşaatların yapımını teşvik ederek, konut sektörüne ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmayı hedefliyor. VakıfBank ayrıca, enerji tasarrufu sağlayan, bütçe dostu konut almak isteyen müşterilerinin de konut finansmanı ihtiyacına destek olmuş oluyor.

Kampanya A ve B enerji seviyeli konutlarda geçerli

VakıfBank’ın ‘Yeşil Konut Kredisi’ hakkında konuşan VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi, kredinin kentsel yerleşim olan il ve ilçelerde A ve B enerji standardına uygun konutlar için geçerli olduğunu,  yapımı süren konutların ilgili enerji kimlik belgesine sahip olması halinde kampanyaya dahil edileceğini söyledi.

A sınıfında değerinin yüzde 90’ına finansman imkânı

A enerji seviyesi konutlar için piyasa faiz oranlarının altında, 2,7 milyon TL’ye kadar 120 ay vade ve yüzde 1,25 faiz oranı uygulanacağını belirten Çelebi, “Müşterilerimize daha düşük peşinat ile kredi kullanımı imkânı sağlayacağız. Enerji Kimlik Belgesi A sınıfı olan gayrimenkuller için ekspertiz değerinin yüzde 90’ına finansman sağlanacak. Kampanya kapsamında 10 bin TL’den başlayarak 2 milyon 700 bin TL’ye kadar kredi kullanım imkânı olacak. Vadeler ise 36 ile 120 ay arasında değişecek” dedi.

VakıfBank’tan Yeşil Konut Kredisi’ kampanyası!

Bu kampanyayla enerji tasarrufu artacak 

Çelebi, “Bankamızın sürdürülebilirlik stratejisi ve karbon emisyon projelerinin desteklenmesini sağlayacak bu kampanyamız ile Türkiye’de enerji verimliliği yüksek konutları teşvik ediyoruz. Milli bütçeye pozitif katkı sağlayacak ve enerji talebini azaltacak bir adım atıyoruz. Evlerin daha az enerji sarf etmesiyle aile bütçelerine de uzun vadede önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz. Yapımı devam eden konutlar için de kredi kullandırarak yatırım finansmanına da katkıda bulunuyoruz” dedi.

Konut kredisi faiz oranları satışları nasıl etkiledi?