28 / 09 / 2022

Fransız Kalkınma Ajansı'ndan VakıfBank’a 'Yeşil Konut Projesi' için 200 milyon avro kredi!

Fransız Kalkınma Ajansı'ndan VakıfBank’a 'Yeşil Konut Projesi' için 200 milyon avro kredi!

VakıfBank ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), "Yeşil Konut Projesi" kapsamında 200 milyon avro tutarında yeni bir anlaşma imzaladı. VakıfBank ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), "Yeşil Konut Projesi" kapsamında 200 milyon avro tutarında yeni bir anlaşma imzaladı. 

Bankadan yapılan açıklamada, sağladığı uluslararası kaynaklarla sektörüne öncülük eden VakıfBank, ülke ekonomisine değer katan anlaşmalarına bir yenisini daha eklediği belirtildi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye’de enerji verimliliği yüksek konut sayısını artırmayı planlayan VakıfBank, AFD ile "Yeşil Konut Projesi"ni hayata geçirdi. Yapılan anlaşma ile sağlanan 200 milyon avro, sektörünün en yüksek "Yeşil Konut Kredisi" olma özelliğine sahip.

VakıfBank ve AFD üst düzey yöneticilerinin katılımıyla bankanın genel müdürlüğünde imza töreni gerçekleştirdi.

Açıklamada törendeki konuşması paylaşılan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, "AFD ile iş birliğimizin son halkası olan 200 milyon avro tutarındaki ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında kredi anlaşmasını imzalamış olmaktan oldukça memnuniyet duyuyorum. Hatırlanacağı gibi AFD ile ilk iş birliğimiz 2017 yılında imzaladığımız kredi ile başlamıştı. Şimdi ise ülkemiz için çok önemli olan 'Yeşil Konut Projesi' için yeni bir anlaşma imzalamış bulunmaktayız" şeklinde konuştu. 

Söz konusu kredinin Türk bankacılık sektöründe şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük tutarlı "Yeşil Konut Kredisi" olduğunu vurgulayan Üstünsalih, şöyle konuştu: 

"Ayrıca, eylül ayında Dünya Bankası ile imzaladığımız kredinin ardından, böylesi zorlu bir yılda dahi uluslararası kalkınma kuruluşlarıyla imzaladığımız ikinci kredidir. Uluslararası piyasalarda olduğu kadar, sürdürülebilir bankacılık alanında da attığımız adımlar ve yaptığımız çalışmalarla Türk bankacılık sektöründe oldukça aktif ve öncü bir konuma sahibiz. Bu alanda son olarak aralık ayının başında 750 milyon ABD doları tutarında mevduat bankaları tarafından gerçekleştirilen ilk sürdürülebilir Eurobond ihracını başarıyla gerçekleştirmiştik. Şimdi de AFD ile imzalamış olduğumuz 'Yeşil Konut Projesi' kredisi, sürdürülebilirlik alanında güçlü adımlar atmaya devam ettiğimizin somut bir göstergesidir."

- "Kaynak A ve B sertifikalı çevre dostu projelerde kullanılacak"

Söz konusu kredi anlaşmasından elde edilecek kaynağın A ve B sertifikalı çevre dostu konut projelerinin finansmanında kullanılacağına dikkat çeken Üstünsalih, şunları kaydetti:

"Bu vesileyle bankamıza ve ülkemize olan destek ve güvenleri nedeni ile AFD yetkililerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda AFD ile ilişkilerimizin boyutunun ve kapsamının artarak genişleyeceğini ümit ediyorum. Malumunuz olduğu üzere sürdürülebilir bankacılık anlayışını stratejik hedeflerimizin başına koyan bir bankayız. Aynı motivasyon ve ortak hedefleri AFD’nin projelerinde de görmek memnuniyet vericidir. Bundan sonraki süreçte, bu ortak zeminde AFD ile daha büyük iş birliği yapma potansiyelini görüyoruz ve daha pek çok projede bir araya gelerek bu alanda işbirliğimizi ileri bir noktaya taşımayı umuyoruz."

- "Yeşil konut projeleri Paris Anlaşması'nın iklimle ilgili hedeflerine ulaşmak için önemli"

İmza törenine katılan İstanbul Fransız Başkonsolosu Oliver Gauvin, Paris İklim Anlaşması'nın beşinci yıldönümünün kutlandığı bugünlerde, imza törenine katılmaktan memnun olduğunu belirterek, "Uluslararası toplum, karbon emisyonlarını azaltma çabalarını artırsa da hedefin hala uzağındayız.  Temiz ve sürdürülebilir enerji ile CO2 tasarrufu konusunda yapılan çalışmalar, doğru yönde atılan adımlardır" dedi. Gauvin, şu açıklamada bulundu: 

"Buna ek olarak, yeşil konut projeleri ve mevcut binaların enerji tüketimlerinin iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar, büyüme potansiyeli yüksek olan sektörlerdir. Bu tarz çalışmalar konut sahiplerine iklim değişikliğine olumlu katkı fırsatı sunar. Fransız kurumları ve şirketleri bu sektöre çok yatırım yaptılar. Bugün gerçekleştirilen ve teknik  alanda işbirliğini de içeren bu anlaşma ile söz konusu kredinin yanı sıra, yeşil konut projelerinin arzı tarafında en iyi uygulamaları ve yenilikleri Türkiye’ye de yayabileceğimiz için mutluyum."

AFD Türkiye Direktör Yardımcısı Emilie Huang ise AFD’nin Türkiye stratejisiyle ilgili şunları paylaştı: 

"AFD olarak, düşük karbon ekonomisine geçişi desteklemek için finansal kurumlar ve doğrudan yatırımlar aracılığıyla finansman sağlayarak, Türkiye’nin daha sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. VakıfBank ile bu hedefler doğrultusunda iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu çok dilimli kredi olanağı, enerji verimliliği yüksek konut edinmek isteyen VakıfBank müşterilerinin krediye erişimini kolaylaştıracak aynı zamanda iddialı bir yeşil kredi portföyü oluşturarak VakıfBank’ın sürdürülebilir finansman stratejisini destekleyecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu proje ile bağlantılı oluşturulan ‘Teknik Yardım Programı’ ile de hem VakıfBank'ın sürdürülebilirlik hedeflerinde uygulama ve prosedürlerinin dönüştürülmesine katkıda bulunmayı hem de inşaat sektöründeki paydaşlarının enerji verimliği yüksek konutlara duyduğu ilgiyi artırmayı hedefliyoruz." 
Geri Dön