Vatandaşlar konut almaktan vazgeçmiyor!

Vatandaşlar konut almaktan vazgeçmiyor! Vatandaşlar konut almaktan vazgeçmiyor!

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satış verilerini değerlendirdi. Elmas, konu ile ilgili olarak ''Vatandaşımız konut almaktan vazgeçmiyor'' diye konuştu.Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, TUİK Ağustos ayı konut satış verilerini değerlendirdi. Elmas, konu ile ilgili olarak ''Vatandaşımız konut almaktan vazgeçmiyor, aylık satışlar 100 binin üzerinde'' dedi.

Türkiye genelinde Ağustos ayında 105 bin 154 adet konut satıldı. Ağustos ayı konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 12,5 oranında bir azaldı. Konut kredi faiz oranlarının artması ise ipotekli konut satışının azalmasına neden oldu. Bu yılın son fırsatının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Elmas, ''Konut alanlar her zaman kazançlı çıkmıştır. Bu kampanyadan alanlar kat be kat kazançlı çıkacak'' diye konuştu. 

Başkan Altan Elmas, şu açıklamalarda bulundu: “Konut kredi faiz oranları alıcıyı peşin ve senetli alıma yönlendiriyor.”

İpotekli satışlara baktığımızda da 12 bin 743 adet konut satışı ile 2017 yılının Ağustos ayına göre yüzde 67,1 oranında azalış yaşandığını görüyoruz. İpotekli konut satışlarındaki düşüşün en büyük sebebi konut kredi faiz oranlarının aylık yüzde 2,5 hatta yüzde 3 sınırına ulaşmış olması. Bu yüksek faiz ortamında 2017 yılının ilk 8 ayındaki konut satış rakamını bu yılın ilk 8 ayında da yakaladık, bu rakamlara ulaşmamızda yaptığımız kampanyaların etkisi çok büyük. Bu süreçte konut üreticileri olarak bizler kendi yaptığımız kampanyalarla nasıl özveride bulunuyorsak bankalar da özveride bulunmalı.


“Yabancıya satışta rekor üstüne rekor kırıyoruz”

Yabancıya konut satışında ise gayrimenkul sektörü olarak her ay yeni rekorlar kırmaya devam ediyoruz. Ağustos ayı konut satışı 2017 yılının Ağustos ayına göre yüzde 129,6 oranında artış ile 3 bin 866 adet olarak gerçekleşti. Sene sonunda yabancıya konut satışında yüzde 50 artış ile 6 milyar dolarlık satış rakamını yakalayabiliriz. Ayrıca yabancı yatırımcı vatandaşlık hakkına 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığında kavuşuyordu. Bugün açıklanan yeni düzenlemeyle bu rakam 250 bin dolara indi. Bu hem ülkemize hem de gayrimenkul sektörüne muazzam bir döviz girdisi sağlayacaktır. Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümetimize bu düzenleme için şükranlarımızı sunarız. Bu vesileyle, sektörümüzü daha ileriye götürecek diğer düzenlemeleri heyecanla beklediğimizi ifade etmek isteriz. Sürekli dile getirdiğimiz Eximbank imkânlarından sektörün faydalanması yabancıya yönelik satışları daha da artıracaktır.''