Villanın avantajları ve dezavantajları

Villanın avantajları ve dezavantajları

www.emlakkulisi.com'un inşaat uzmanı İsmet Ergül villaların avantajlarını ve dezavantajlarını sizler için sıraladı. Villalar hangi avantajları sağlıyor? Hangi noktada dezavantaja dönüşüyor? Başka hiçbir yerde bulamayacağınız süper bir analiz!Konut alırken ileride yaşayacaklarımızı yeterince öngöremeden veya hayat tarzımızı tam anlamıyla irdelemeden karar verebiliriz. Satın aldığımız konutun içinde yaşamaya başladıktan sonra, zaman içinde hata yaptığımız kanaati uyanabilir. Bu durum da genellikle müstakil konutlar için geçerlidir.

Bu tür kötü sürprizleri en aza indirmek için aşağıda belirtilen koşulları ve kabullerimizi konut almadan önce gözden geçirmeliyiz:

1) Müstakil konutlar genelde şehir merkezine uzakta olurlar. Bu nedenle ulaşım sorun olabilir. Bir, hatta iki özel araç gerekebilir.

2) Müstakil konutun tüm bakım ve onarımı ile bizzat sizin ilgilenmeniz veya yönlendirme yapmanız gerekebilir. Ayrıca apartmanda bir dairede yaşamakla kıyasladığınızda göreceli olarak daha masraflıdır.

3) Müstakil konutunuz bir site içinde değil ise, bahçe bakımından çöp atımına, ekmek alımından temizliğine kadar bizzat sizin ilgilenmeniz söz konusudur. Ayrıca güvenlik, diğer bir sorundur. Bu sayılanlar işletim maliyetidir. İster site içinde olsun ister müstakil olsun apartman dairesine göre çok daha pahalıdır.

4) Müstakil evler genelde en az iki katlıdır. İnsanın ilerleyen yaşlarında birden fazla çok katlı olma durumu sorun yaratmaktadır.

5) Müstakil Konutların yapım maliyeti apartman dairesine göre daha pahalı olduğu için satın alma bedeli de yükselmektedir.

6) Müstakil evler, komşular ile oluşacak sorunlar açısından apartman dairesi ile kıyaslandığında daha az sıkıntı içerir. Gürültü, bakım giderleri, ısınma gibi sorun olabilecek konular ve alınacak kararlarda müstakil olmanın avantajları yaşanır.

7) Ufak da olsa bir bahçeniz olacağı için doğa ile iç içe olmanızı sağlayacaktır.

8) Şehir merkezinden uzak olduğu için gürültüden de uzaktır ve daha temiz bir hava solunur.