Yabancılar Türkiye'deki konutlara akın etti!

Yabancılar Türkiye'deki konutlara akın etti!

Mart ayında ABD Hazine tahvil faizlerinde yaşanan artış ve Naci Ağbal'ın görevden alınması ile TL'nin değeri düşünce, yabancılar konut almak için Türkiye'ye koştu. Yabancılara yapılan 4 bin 285 adet satış ile Mart'ta rekor kırıldı. 2021'in ilk 3 ayında toplam satışlar 9 bin 992 adet oldu.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre Mart ayında yabancılara toplam 4 bin 285 adet konut satıldı ve yabancılara konut satışında rekor kırıldı. 

Sözcü'den Barış Özkan'ın haberine göre; bu veri ile birlikte 2021'in ilk 3 ayında yabancılara yapılan toplam konut satışı 9 bin 992 adet oldu. Yabancılara 2021 yılının Ocak ayında 2 bin 712, Şubat ayında ise 2 bin 995 adet konut satışı yapılmıştı. 

Yabancılar Türkiye deki konutlara akın etti!

EN YÜKSEK ARTIŞ SUDAN VATANDAŞLARINDA

Uyruklarına göre bakıldığında; Sudan vatandaşları Mart'ta aldıkları konut sayısını bir önceki aya göre yüzde 62 oranında artırdı ve 35’ten 57’ye yükseltti. Sudanlıları, Şubat'a göre aldıkları konut sayılarını yüzde 61 artıran ve 259’dan 419’a yükselten Ruslar ve yüzde 55 artırarak 60’tan 93’e yükselten Ukraynalılar takip etti.

Mart'ta İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın alarak ilk sıraya yerleşirken, İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları takip etti. 

DEĞER KAYBEDEN TL ETKİSİ

Mart'ta yabancılara yapılan konut satışlarının rekor kırmasında Türk Lirası’nda yaşanan değer düşüşü etkili oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın uyguladığı sıkı para politikaları sayesinde 7 TL’nin altına inen dolar/TL Mart'ta, ABD Hazine faizlerinin yükselişe geçmesi ile tekrar yükselişe geçmiş ve 8 seviyesine ulaşmıştı.

18 Mart’ta politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artıran Ağbal, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 20 Mart’ta görevden alındı. Ağbal’ın görevden alınması piyasalarda şok etkisi yarattı, dolar/TL 8.48 seviyesine kadar çıktı. 

Yabancılar Türkiye deki konutlara akın etti!

BÜYÜKDUMAN: KUR FARKI NEDENİYLE TÜRK VARLIKLAR UCUZLADI

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, konut satışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Söz konusu verileri döviz kurunda yaşanan artış ile ilişkilendirmenin yanlış olmayacağına vurgu yapan Büyükduman, “Kur farkı nedeniyle Türk varlıkları ucuzladı. Yabancıların vatandaşlık almaları için Türkiye’den 250 bin dolarlık konut almaları gerekiyor. Burada değişen bir şey yok ama dolar bazında gerileyen fiyatlar yabancıların iştahını kabartmış olabilir.” diye konuştu. 

Konut piyasasında durgunluğun hakim olduğunu dile getiren Büyükduman, “Dövizde yaşanan yükselişe ek olarak satışları devam eden hem döviz hem TL bazında fiyatlar geriledi. Bu gerilemenin de satışlar üzerinde etkisi olduğunu düşünüyorum. Buna ek olarak mart ayında gelen kısmi normalleşme adımları da satışları etkilemiş olabilir.” diye konuştu.

ÖZCAN: DÖVİZDEKİ ARTIŞ YABANCILARIN SATIN ALMA GÜCÜNÜ YÜKSELTTİ

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı ve Bosforce Yönetici Ortağı Ulvi Özcan da konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. 

İstatistiklere bakıldığında yabancıya satışta artış yaşandığına vurgu yapan Özcan, “Bununla ilgili aklıma ilk gelen yorum ‘döviz kurlarındaki artışın yabancıların satın alma gücünü yükselttiği' oldu. Ben Boğaz'da emlakçılık yapıyorum ve benim bölgemde yabancıya satış çok olmuyor. Çünkü yabancıya satışın çoğu vatandaşlık almak için oluyor. Boğazda satışlar ise prestijli mülk satışları, inanıyorum ki ülkemize nitelikli/kalıcı yabancı yatırım gelirse Boğaz'da mülk almak isteyen 'zengin/çok harcayan' yabancı sayısı da artacaktır.” diye konuştu.

2021 Mart'ta 111 bin 241 konut satıldı!

Markalı konut satışlarının yüzde 7.53'ü yabancılara yapıldı!

2021'nin ilk çeyreğinde yabancıya 9 bin 887 adet konut satıldı!