30 / 06 / 2022

Yabancıların gayrimenkul alımında ilk tercihi Türkiye!

Yabancıların gayrimenkul alımında ilk tercihi Türkiye!

2020 yabancıya gayrimenkul satışında oldukça hareketli bir yıl oldu. INHOUSE Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, 2021'de bu hareketliliğin daha da artacağını belirtti. INHOUSE Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, 2020'deki yabancıya gayrimenkul satışının oldukça umut verici olduğunu bu satışların 2021 yılında daha da artacağını dile getirdi. 

Takvim'de yer alan habere göre; hazırlanan raporda yabancıların gayrimenkul satın almayı tercih ettikleri ülkeleri mercek altına aldıklarını belirten Ergüven, "Pandemi döneminde Türkiye önemli sayıda yabancı gayrimenkul alıcısıyla karşılaştı.

Yabancıların gayrimenkul alımında ilk tercihi Türkiye!

İranlılar, Afganlar ve Ruslar ülkemizi tercih eden ülkelerin başını çekti" dedi. İspanya ve Yunanistan'da ise gayrimenkul satışı düşüşe geçti. İspanyol Tapu Sicilleri Derneği'nin son rakamlarına göre; 2020'nin ilk çeyreğinde 2019'un aynı dönemine göre yüzde 6.4 düşüş kaydetti. 

ABD SATIŞTA GERİLEDİ 

ABD'nin istatistiklerine bakıldığında yüzde 5 düşüş yaşandığını söyleyen Ergüven, "ABD'de, yabancılar Nisan 2019 ile Mart 2020 arasında, önceki 12 aylık dönemden yüzde 5 düşüşle, 74 milyar dolar değerinde konut alımı gerçekleştirdi. Bu rakam önceki dönemin yüzde 36'lık düşüşünü takip ederek, art arda düşüş gerçekleşen ikinci yıl oldu" şeklinde konuştu. 

Türkiye 2020'de yabancıya konut satışında ilk 10'da!