Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul alımı rekor kırıyor! 

Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul alımı rekor kırıyor!  Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul alımı rekor kırıyor! 

Yabancılardan Türkiye'de gayrimenkullere yoğun bir talep var. 2019'un ilk 3 ayında yabancıya 2.5 milyon metrekarelik mülk satıldı. 


2012 yılında çıkarılan mütekabiliyet yasasının ardından yabancıya konut satışı hızla artıyor. Türkiye'den gayrimenkul alan ülke vatandaşları sayısı oldukça çeşitli. Avrupa ülkelerinin vatandaşları dikkat çekerken, son bir kaç yılda Körfez ülkelerinin vatandaşları da Türkiye'den mülk satın alıyor.  

Posta Gazetesi'nde Meltem Kara'nın haberine göre; yabancıların gayrimenkul alımları yüzde 86.1 oranında arttı. Tapu Kadastro Yabancı İşler Daire Başkanlığı’nın verilerine göre, 2019’un ilk 3 ayında (ocak, şubat, mart) 11 bin 198 yabancı ülke vatandaşı yaklaşık 2.5 milyon metrekarelik mülk satın aldı. Geçen yıl bu rakam 1.3 milyon metrekare seviyesindeydi. Böylece yabancıların mülk alımdaki artış yüzde 86.1 gibi rekor bir artış gösterdi. Geçen yıl mülk alan kişi sayısı ise 5 bin 845’ti.

En çok körfez ülkeleri mülk alıyor

Körfez ülkelerinin mülk edinimindeki ağırlığı bu yıl da devam ediyor.Sadece, ilk 3 ayda satılan 2.5 milyon metrekarelik mülkün 868 bin metrekaresini 4 bin 467 Körfez ülkesi vatandaşı aldı. Araplar’ın toplam satışlar içindeki payı yüzde 35 oldu. Geçen yıl Körfez’den 2 bin 196 kişi 308 bin metrekarelik mülk almış ve toplam içindeki payları yüzde 23’te kalmıştı.

Asya'dan büyük yatırımcılar geliyor

2019 ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminden farklı olarak Çin, Güney Kore ve İran Türkiye’yi tercih eden ilk 10 ülke arasında yer aldı. Çin ve Güney Kore’de işlem sayısı düşükken, yüz ölçümü bazında yatırımların yüksek olduğu görülüyor. Örneğin Çin’den 98 yatırımcı, 321 bin metrekarelik alımıyla ikinci sıraya yerleşirken, Suudi Arabistan, 396 yatırımcının 336 bin metrekarelik alımıyla ilk sırada bulunuyor. Güney Kore ise sadece 13 yatırımcının yaptığı 229 bin metrekarelik alımla Irak’tan sonra dördüncü sırada bulunuyor. Irak’tan ise 2 bin 196 kişi 266 bin metrekarelik alımıyla üçüncü.

Mülk alanlara vatandaşlık hakkı fırsatı

Türkiye’den mülk alan yabancılara çeşitli fırsatlar sunuluyor. Yabancı yatırımcılar gayrimenkul alımlarında KDV’den muaflar. Ayrıca 250 bin dolarlık mülk edinen yabancılara Türk vatandaşlığı veriliyor. 

Rakamları değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, “Yeni düzenlemeler ve TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi yabancı yatırımcıların ülkemizde gayrimenkul yatırımına olan ilgisini arttırdı. Türk vatandaşlığı kazanabilmek için daha önce 1 milyon dolar olan taşınmaz satın alma bedelinin 250 bin dolara düşürülmesinin de önemli bir etken olduğu söylenebilir” dedi.

Yabancı yatırımcılar Türkiye'de nereleri tercih ediyor? 

Türkiye'de yabancı mülkiyet sayısı 300 bini geçti!