29 / 03 / 2023

Yabancıya gayrimenkul satışına vatandaşlık dopingi!

Yabancıya gayrimenkul satışına vatandaşlık dopingi!

Dolarda gerçekleşen yükseliş sonrasında bazı konut sahipleri ve emlakçıların evleri 'vatandaşlığa' uygun notu ile satışa sunduğu belirlendi. 250 bin dolar değerli gayrimenkul satın alınarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık hakkına sahip olunabildiği belirtilen 1.997 ilan bulunuyor.Dolarda gerçekleşen yükseliş sonrasında bazı konut sahipleri ve emlakçıların evleri 'vatandaşlığa' uygun notu ile satışa sunduğu belirlendi. Odatvcom'dan Hazar Şahsuvar'ın haberine göre; ilanların büyük kısmının vatandaşlık için gereken 250 bin doların karşılamadığı tespit edildi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

TL'deki değer kaybı ve dolar kurundaki artış sektörde yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağladı. Türkiye'nin en büyük online emlak satış platformu Sahibinden'de insanların konutlarını 'vatandaşlık' üzerinden pazarladığı belirlendi. 

Yabancıya gayrimenkul satışına vatandaşlık dopingi!

250 BİN DOLAR...

250 bin dolar değerli gayrimenkul satın alınarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık hakkına sahip olunabildiği belirtilen 1.997 ilan bulunuyor. Diğer taraftan ilanlarda vatandaşlık için uygun olduğu iddia edilen konutların büyük kısmının 250 bin doları (Yaklaşık 4.5 milyon TL) karşılamadığı da belirlendi. 

Yabancıya gayrimenkul satışına vatandaşlık dopingi!

EKSPERTİZ DEĞERİ

Uzmanlar ekspertiz değerinin en az 250 bin dolar olması gerektiğine aksi halde daha fazla para ödense dahi vatandaşlık alınamayacağına ilişkin uyarılarda bulundu. 

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, ise vatandaşlık için gayrimenkul alımında alt limitin en az 250 bin dolar olduğuna dikkat çekti. 

Yabancıya gayrimenkul satışına vatandaşlık dopingi!

NASIL HESAPLANIYOR

Aşa, 250 bin doların hesaplanmasında tapuya başvuru yapılmadan bir gün önceki kurun baz alındığının altını çizdi. 250 bin doları karşılamayan ilanlara ilişkin Aşa şunları kaydetti:

"Yanlış öyle bir şey olamaz. En az 250 bin dolar olacak. Biz şikayet oldukça ikaz ediyoruz ama bunlar böyle binlerce ilan olduğu için hepsini kontrol edemiyoruz. Yanlış ve yanıltıcı ilan olarak bildirdiğiniz zaman o ilan kaldırılıyor zaten." 

Aşa sektörde yabancı alımının da yükseldiğini de vurguladı.

Yabancılar Kasım ayında 7 bin 363 konut aldı!

Yabancıya gayrimenkul satışında 2022 hedefi yükseltildi!
Geri Dön