30 / 06 / 2022

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni hedef 20 milyar dolar!

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni hedef 20 milyar dolar!

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2025'te yabancıya yapılacak gayrimenkul satışında 20 milyar dolarlık hedef koyduklarını dile getirdi. Yabancıya gayrimenkul satışında 2025 hedefleri açıklandı. Dünya'da yer alan habere göre; Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği'nin (GİGDER) 1. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Akbal, 2025 yılında yabancıya yapılacak gayrimenkul satışları için konulan hedefleri aktardı. Akbal, Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planı'nın, 2020'de 6 milyar dolar olarak yapılan yabancıya mülk satış gelirini yıllık 20 milyar dolara ulaşacağına inandıklarını belirtti. 

Ocak-Mayıs döneminde yıllık olarak yabancıya satışta yüzde 25'i geçen artış kaydedildiğini söyleyen Akbal, "Bu artış daha yüksek hedeflere ulaşma konusunda bizi cesaretlendirdi. Aşılanmayla toplumsal bağışıklığın kazanılması, uçuş trafiğinin ve turizmdeki performansın kademeli olarak yükselmesi ile uluslararası gayrimenkul satışlarında bu yıl 50 bin adedin üzerine çıkarak yeni bir rekoru görmemiz uzak gözükmüyor." şeklinde konuştu.

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni hedef 20 milyar dolar!

Akbal, 2025'te uluslararası gayrimenkulde 20 milyar dolarlık satış amaçlarını gerçekleştirmek için eylem planlarını 4 ana başlık altında tasarladıklarını belirterek "Bunlar, 'gayrimenkul ihracatı ekosisteminin oluşturulması', 'etkili tanıtım', 'gayrimenkul alım süreçlerinin hızlandırılması' ve 'güven sağlayan hukuki hakların temini' başlıklarını taşıyor." şeklinde konuştu.

Ömer Faruk Akbal, "Türkiye'de gayrimenkul satın alanların memnuniyet oranı yüzde 83,2 gibi oldukça yüksek bir seviyede. Ülkelerin gayrimenkul satın alırken hangi özelliklerin belirleyici olduğu sorusuna verdiği çoklu yanıtlara göre, İngiltere yüzde 83,3, Ürdün yüzde 62,1 ile gayrimenkulün konumunu önemserken, Irak yüzde 75,7, Almanya yüzde 68, Cezayir yüzde 54,2, İran yüzde 61,5 ile fiyatı önemsiyor" dedi.

Ek olarak Akbal, yabancıya gayrimenkul satışına aracılık yapan firmalar için lisansın gerekli olduğunu belirtti. 

GİGDER ‘Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planı toplantısı 6 Temmuz'da!