07 / 07 / 2022

Yabancıya konut satışı 15 milyar doları bulacak!

Yabancıya konut satışı 15 milyar doları bulacak!

6-8 Eylül’de yapılan Dubai Cityscape Gayrimenkul Fuarı’na katılan Türk firmaları memnun döndü. Fuarı değerlendiren Fuzul Yapı Başkan Yardımcısı Akbal “Güven tazelendi, yabancıya satış 15 milyar doları bulur” dedi.Dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarları arasında bulunan ve bu yıl 15’incisi düzenlenen Dubai’deki Ciytscape Global 2016 Fuarı’na katılan Türk İnşaat firmaları, memnun döndü. Fuarda yaşanan karşılıklıiletişim sayesinde, Türkiye’ye olan Körfez yatırımcısının güveni tazeledi. Ciytscape Global Fuarı’nı değerlendiren Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, Suudi Arabistanlı grupla büyük bir projeye Başakşehir’de adım attıklarını belirtti. Akbal “Ortaklarımızın hiçbir endişesi yok. Bizler çalışmalarımıza kaldığımız yerden çok daha güçlü olarak devam ediyoruz. Fuzul Grup olarak  Seha Yapı ve Suudi Arabistan merkezli Al-Zamil Gayrimenkul tarafından oluşturulan konsorsiyum ile Başakşehir’de hız kesmeden 1500 konutluk yatırımımızı yapıyoruz” dedi. Akbal “Ben Türkiye’nin istikrarlı bir yönetimle gayrimenkul satışlarının 5 milyar dolardan yıllık 10-15 milyar dolara çıkacağına ve Körfez ülkelerinin Türkiye’de daha fazla yatırıma yöneleceğine inanıyorum” dedi.


500 MİLYON $ GELİYOR

Akbal, Cityscape’in Türk firmalar için satış için önemli bir organizasyon olsa da bu yıl sektörün amacının güven tazelemek olduğunun altını çizerek “Körfez sermayesi olarak adlandırılan yatırımcı ülkeler Türkiye gündemini ve finans piyasalarını o kadar iyi analiz ediyorlar ki 16 Temmuz sabahı ilişkilerde yeni bir milat diyebilirim. 16 Temmuz sabahı, atılan adımlar Körfez’de görülünce kaygı yerini güvene bıraktı” dedi. Akbal “Darbe girişiminin sonrasında 15 gün içinde Abraaj Group’un Türkiye’ye 500 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladığını belirterek “Bu Türkiye’ye güveni gösteriyor” diye konuştu. Fuzul, bugüne kadar 4 bin konut üreterek özellikle Başakşehir’deki marka projeleri ile adından söz ettirmişti. 


3. Köprü Dubai’de hissedildi

Türkiye’den 26 firmanın yer aldığı fuarın, her iki ülke arasında önemli iş bağlantılarının gelişmesine zemin hazırladığını vurgulayan Akbal “Türk firmalar bu yıl yaşanan darbe girişimi ve terör olaylarının ardından ülkemizin birliğini, yabancı yatırımcılara ekonominin sağlam bir şekilde ayakta durduğunu, projelerin son sürat devam ettiğini gösterdi. Hükümetin mega projeleri hayata geçirme kararlılığı yabancıların dikkatinde. 3. Köprü’yü İstanbul’a yapıyorsunuz, ama etkisi Dubai’de hissediliyor”dedi.  


Star