Yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolar olması bekleniyor!

Yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolar olması bekleniyor!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yabancılara konut satışının döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması için bakanlık olarak çalıştıklarını söyledi. Yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.


Bu yıl 5 milyar dolarlık gelir yaratması beklenen yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolara ulaşması öngörülürken; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yabancılara konut satışının döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması için bakanlık olarak çalıştıklarını söyledi. Zeybekci, Konutder'in toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin en önemli ihraç kalemlerinden, döviz gelirlerinden bir tanesi konut. Sektörün döviz kazandırıcı gelirler kategorisine alınmak kadar doğru bir isteği olamaz" dedi. Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı'nın bu konuda çok yoğun bir çalışması olduğunu belirterek, Maliye Bakanlığı ile konu üzerinde çeliştikleri noktalar olduğunu, ancak orta bir noktada buluşmayı bekledikleri ifade etti.Toplantıda verilen bilgiye göre, Türkiye'de bu yıl yabancılara yaklaşık 5 milyar dolar tutarında 20,000 adet civarı konut satışı gerçekleştirilmesi bekleniyor. 


TEŞVİKLERDEN YARARLANACAKLAR 

Türkiye'ye döviz girdisi sağlayan hir spktnriin ihrarat teşviklerinden de en azından belli bir oranda yararlanması gerektiğini belirten Zeybekci şöyle devam etti: "Bu bir ihracat. Yurtdışına ürün satarak Türkiye'ye döviz girdisi sağladığınız birşey. Dolayısıyla bunun desteklerinden yararlanması lazım. Tamüm, fuar, seyahat, yurtdışı ofis giderlerini destekliyoruz. Ama aynı zamanda da döviz getirici işlemler, ihracat sayılması gerekiyor. Yüzde 100 mal ihracatı gibi sayılması hemen hemen imkansız ama bunu getirebildiğimiz yere kadar getirmemiz lazım." Zeybekci, konut sektöründeki farklı KDV uygulamasının yanı sıra, dolaylı vergiler sorununun da çözülmesi gerektiğini söyledi. Turizm alanında da belli hizmetlerin döviz kazandırıcı kategoride değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Zeybekci," Turizm alanında da sağlık turizmi, alışveriş turizminin bir şekilde döviz getirecek gelir kapsamına alınıp değerlendirilmesi lazım. Buna da yaldaşabildiğimiz kadar yaklaşacağız. Bunların hepsinin yeniden değerlendirilmesi lazım" diye konuştu. 


Ekonomi Gazetesi