Yabancıya konut satışına KDV dopingi!

Yabancıya konut satışına KDV dopingi! Yabancıya konut satışına KDV dopingi!

Hükümetin yabancıların Türkiye’den aldıkları daire, rezidans ve işyerlerinde KDV’yi sıfırlaması, talebi artırdı. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, hükümetin yabancıların Türkiye'den aldıkları konut, rezidans ve işyerlerinde KDV'yi tamamen sıfırlaması, yabancıların talebini artırdı. Hükümet geçen yıl, Türkiye'ye yerleşmemiş yabancı uyruklu kişi ve şirketler ile yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının, konut ve işyeri alımlarına Katma Değer Vergisi (KDV) istisnası getirmişti. Yabancıya KDV istisnası 1 Nisan 2017 tarihinden bu yana uygulanmayı sürdürüyor. İş Bankası'nın hazırladığı “Sektördeki Güncel Gelişmeler” başlıklı rapora göre yabancılar geçen yıl 4.6 milyar dolar ödeyip 22 bin 234 adet konut aldı.

22 BİN 234 KONUT SATILDI

Yabancıların 2015 yılında Türkiye'den aldığı konut sayısı yaklaşık 19 binden 22 bin 830'a yükselmiş fakat 2016 yılında 18 bin 189'a kadar gerilemişti. 2017 yılında ise konut satışı 22 bin 234'e yükseldi. Bu artışta KDV'siz konut satışının etkili olduğu, KDV istisnası sayesinde 2016 yılında yaşanan dramatik kaybın yeniden yaşanmasının önlendiği belirtiliyor. Yabancıların konut alırken en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. Türkiye'deki konutlara en çok ilgi gösteren yabancılar ise ağırlıklı olarak Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Afganistan gibi ülkelerden geldi. Hükümetin KDV teşvikinden hemen önce de Türkiye'den gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı vermesinin de satışların artmasında etkili olduğu belirtildi.

YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLER DE YARARLANIYOR

Yasaya göre KDV istisnası yapı ruhsatında konut, dükkan, ofis, büro, rezidans, apart daire, devre mülk ve benzeri olarak tanımlanan konut veya işyerlerine uygulanabiliyor. İstisnadan Türkiye'de yerleşik olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler, merkezi Türkiye'de olmayan ve Türkiye'deki işyeri sayesinde kazanç elde etmeyen şirketler ile çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da yararlanabiliyor. Türk vatandaşları ise satın aldıkları konut ve işyerinin değerine ve 150 metrekareden büyük olup olmamasına göre yüzde 8 ila yüzde 18 oranında KDV ödüyor.

 

pus