Yapı Kredi`den sterline endeksli konut kredisi

Yapı Kredi`den sterline endeksli konut kredisi

Bankaların konut kredisi ürün yarışı tam gaz devam ediyor. İsviçre Frangı ve Japon Yeni'nin ardından şimdi de İngiliz Sterlini'ne endeksli kredi geldi. Ama sterline endesli kredinin faiz oranları biraz tuzlu!

Yapı ve Kredi Bankası, konut kredisi ürün portföyüne dövize endeksli 2 yeni ürün daha ekledi. Yapı ve Kredi Bankasından yapılan yazılı açıklamaya göre, konut kredisi almayı düşünen müşteriler artık Yapı Kredi'den İsviçre Frangına veya


İngiliz Sterlinine endeksli konut kredisi kullanabilecek.


Kredilerin vade ve faiz oranları, İsviçre Frangı için 120 ay vadeye kadar yüzde 0,54, 121-240 ay vade arası yüzde 0,57 olarak belirlenirken, İngiliz Sterlini için 240 ay vadeye kadar kredi faizi yüzde 0,75 olarak açıklandı.


Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sönmez, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, özellikle döviz cinsinden geliri olanların taleplerine karşılık vermek üzere bu iki yeni ürünü geliştirdiklerini belirtti.


Söz konusu kredilerin birçok kişinin ilgisini çekebileceğini ifade eden Sönmez, ancak döviz geliri olmayanların risklerini iyi hesap etmeleri ve kredi kullanım kararlarını bu doğrultuda vermeleri gerektiğinin altını çizdi.


2008 yılında faiz oranlarında düşüş beklendiğini belirten Sönmez, ikincil piyasanın hayata geçmesi ve kurumsal yatırımcının ilgisiyle birlikte finansman kaynağının çeşitleneceğini ve maliyetin de düşeceğini kaydetti.