Yaşar Aşçıoğlu: Ali Sami Yen'de kararı Danıştay bozacak!

Yaşar Aşçıoğlu: Ali Sami Yen'de kararı Danıştay bozacak!

Ali Sami Yen'deki yürütmeyi durdurma kararına edilen itiraza mahkemeden ret cevabı gelince, projenin ortaklarından Yaşar Aşçıoğlu, "Danıştay bu kararı kesin kaldıracak. Çok rahatım. Zorlu Center'da ne olduysa, burada da o olacak" dediAli Sami Yen arsasında yapılacak projenin ortaklarından Aşçıoğlu Inşaat'm patronu Yaşar Aşçıoğlu, yürütmeyi durdurma kararma edilen itirazın reddedilmesiyle ilgili, "Ben çok rahatım. Danıştay bu kararı kesinlikle. kaldıracaktır" dedi. Zorlu Gayrimenkul'ün aldığı Zincirlikuyu'daki Karayolları arsasında yaşanan yargı sürecine gönderme yapan Aşçıoğlu, "Zorlu Center'da da kararları Danıştay bozdu. Orada ne olduysa burada da o olacak" açıklamasını yaptı.

'FİLMİ GÖRÜYORUM 8-9 AYDA OLAY BİTER'

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile görüştüğünü, idare cephesinde de rahatlığın hkim olduğunu vurgulayan Aşçıoğlu, "Danıştay'da olumlu sonuç alacağımıza yüzde 100 eminiz, imar planına yönelik yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davada, bilirkişi raporu, 'Bu projede kamu yararı yok' demiyor. Bodrum katların emsale dahil olmamasını eleştiriyor. Dolayısıyla bu durum değiştirilebilir. Ben filmi görüyorum. Mesele, burayı kullanıp öne çıkmak isteyenler tarafından çıkarılıyor" diye konuştu. Aşçıoğlu, 8-9 ay içinde konunun netleşeceğine inandığını, gerekirse yeni bir plan ve projeyle yola devam edeceklerini ifade etti.

TOKİ'nin son hasılat paylaşımı ihalesini geçen yıl yaptığı Ali Sami Yen Stadı arsasını TOKİ'ye 1.2 milyar liralık toplam gelir üzerinden 475 milyon liralık pay öneren Aşçıoğlu inşaat kazanmıştı. Aşçıoğlu, daha sonra Torunlar ve Kapıcıoğlu inşaat ile ortak olmuş ve çoğunluk hisse Torunlar'a geçmişti.

'İnşaat hakkı azalırsa  TOKİ  payı da düşer'

Danıştay'dan da kendileri açısından olumsuz bir karar çıkması sonucunda nasıl bir sistem izleyeceklerini sorduğumuz Yaşar Aşçıoğlu, yol haritasını şöyle anlattı: "TOKİ bir ay içinde yeni plan yapacak. Bodrum katların , emsale dahil edilmesi isteniyorsa, dahil edilecek. Bu durumda inşaat hakkımız azalacak. Yeraltındaki ofisleri de yapamayacağız; yalnız otoparklar olacak. Tabii zarara uğrarsak TOKİ'ye ödediğimiz pay da yüzde 15-20 azalacak. Ya da yer altındaki inşaat hakkı yukarı taşınır. Bu 8-9 aylık süreçte, istenen biçimde yedek plan yapıp belediyeden ruhsatı alırız. Hafriyat başlar. Zaten hafriyat 1 yıl sürecek. Bunun önünde engel yok. Ama dairelerin satışına başlamayız. Ne olur ne olmaz... Tek problem de bu.
Habertürk/Menekşe ATASELİM