Yaşar Aşçıoğlu: İşi bilen bilmeyen herkes bu işe geldi!

Yaşar Aşçıoğlu: İşi bilen bilmeyen herkes bu işe geldi!İstanbul İnşaatçılar Derneği Onursal Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, işi bilen bilmeyen herkesin inşaat sektörüne girmesini eleştirdi. Aşçıoğlu, "Para yok, tecrübe yok ama cahil cesareti var. " dedi.


İstanbul İnşaatçılar Derneği Onursal Başkanı Yaşar Aşçıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar geldi. Gayrimenkul sektöründe 50 yıl deneyimi olan Aşçıoğlu, "İşi bilen bilmeyen herkes bu işe geldi" dedi.

"Para yok, cahil cesareti var"

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Aşçıoğlu, "Para yok, tecrübe yok ama cahil cesareti var. Firmaların yüzde 25 kurumsal ve tecrübeli, yüzde 75’i ise bu işe sadece para kazanayım diye gelenler. Tecrübe ve yeterlilik yok. Çok yakın zamanda bunlar elenecek. Çürük elmaların eleneceği döneme geldik. Avrupa Birliği’nde 35 bin müteahhit var, Türkiye’de 350 bin” dedi." ifadelerini kullandı.

Dönüşüm sorunu

Yaşar Aşçıoğlu, Fikirtepe'de yaşanan kentsel dönüşüm sorununa da değindi. Vatandaşın akla mantığa ayrkırı oranlar istediğini ifade eden Aşçıoğlu, "2-3 metrekare büyük ev için işi hiç bilmeyen firmalara imza verildi. Şimdi faturasını ödüyor. Mağdurlar için açıklama yapan bakanlık biz yaparız diyor. Bu çözüm değil. Önce vatandaş ve firma arasında olan anlaşma oranı düzenlenmeli, sonra işler yapabilecek firmalara devredilmeli. Yüzde 58 arsa sahibine verip bu iş yapılamaz. Bu oranla para kazanamayan da işi bırakıyor. Bakanlık arsa oranları için devreye girmeli. Bize projesini devretmek isteyenler var ama istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Yaptıran da hatalı

Fikirtepe'nin örnek olduğunu ifade eden Aşçıoğlu, "Sadece yapan değil yaptıran da suçlu" dedi. Kentsel dönüşüm yapılmadığının altını çizen Aşçıoğlu, "Kentsel dönüşüm falan yapmıyoruz. Yapısal dönüşüm bu iş" açıklamasında bulundu.

2 milyar yatırım yolda

Aşçıoğlu, 2017 yılını 228 milyon TL ciro ile kapattı ve yüzde 7 büyüme gösterdi. 3 yeni proje planladıklarını ve yatırım bedelinin 2 mişyar lira olacağını ifade eden  Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu, "Beykoz’da 575 dönüm villa yapacağız. Merter’de Tamek arsası olarak bilinen alanda hastane, ofis, üniversite olacak bir projemiz var" dedi.Firmanın diğer projesi ise Sarıyer’de kendi arsası üzerinde olacak. Söz konusu alanda bir gecekondu olduğunu beliren Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Aşçıoğlu, "4 yıldır uğraşıyoruz, kendi arsamızdaki gecekonduyu çıkaramıyoruz" dedi.

Yaşar Aşçıoğlu: İşi bilen bilmeyen herkes bu işe geldi!

En büyük rakip mevduat

Gayrimenkul sektörünün mevduat faizleri sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Cenk Aşçıoğlu, tüketinin parasını faize yatırdığını söyledi. Aşçıoğlu, "Vatandaş bakıyor proje zaten 2-3 yılda biter. Onun yerine bankaya yatırıyor. Yine konut kredisi faiz oranları da çok yüksek. Bizde banka kredisi kullanım oranı çok düşük. Onun yerine şirketten kullanmayı tercih ediyorlar" dedi.

Dubai ortaklığı devam edecek

Aşçıoğlu, Deyaar ile Dubai’de Midtown Selenium by Deyaar projesini geliştiriyor. Projenin yüzde 30'u satıldı. 2019 yılının Eylül ayında teslim edilecek proje için Yaşar Aşçıoğlu, "Dubai Islamic Bank’ın da ortaklarının arasında bulunduğu halka açık bir firma olan Deyaar Grubu finans yapısı çok güçlü bir firma. Bölgedeki gelişmeleri, sorunları çok iyi biliyor. Bizimle gerek burada, gerek Avrupa’da proje geliştirmek istiyor" dedi.