Yassıada'nın müteahhitliğini Mesa yapacak!

Yassıada'nın müteahhitliğini Mesa yapacak! Yassıada'nın müteahhitliğini Mesa yapacak!

Yassıda, 'Özgürlük ve Demokrasi Adası' olacağı ve Üst düzey devlet adamlarının ağırlanacağı adada inşa edilecek olan otel ve kongre merkezin müteahhitlik görevini ise Mesa üstlendi.


1960 darbesinden sonra Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı ada olarak hafızalara kazınan Yassıada, ‘Özgürlük ve Demokrasi Adası’ olarak projelendirildi. Yassıada ve Sivriada’da yapılacak otel ve kongre merkezi projelerinin müteahhitlik görevini ise Mesa üstlendi. Projenin temel atma töreninin geçtiğimiz günlerde yapıldığını söyleyen Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, projenin tarihi de koruyarak hayata geçirileceğini belirtti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, bu tesisleri 30 yıl işletip bakanlığa devredecek.


85 BİN METREKARE YAPIM ALANI


Yassıada’da tarihi Bizans dönemine dayanan 7-8 tane tarihi yapı bulunduğunu hatırlatan Mesa Genel Müdürü Can Aynagöz, “Yargılamaların gerçekleştiği alanlar korunup restore edilecek. İnşaat süreci birkaç etap halinde ihalelerle ilerleyecek” dedi. Sivriada’da yapacakları kongre merkezinde ise yılda 5-6 kongre yapılacağını söyleyen Aynagöz, iki projenin toplam 85 bin metrekare yapım alanı bulunduğunu sözlerine ekledi. 


İstanbul’un Camp David’i 


Yassıada’da hayata geçecek projenin temel atma töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ada’nın İstanbul’un ‘Camp David’i olacağını açıkladı. Camp David, Amerikan başkanlarının istirahata çekilmek için kullandıkları alan olarak biliniyor.