Yatırım tercihleri konuttan yana!

Yatırım tercihleri konuttan yana!Vatandaş yatırımını konuta yapıyor. 100 metrekare ortalama ikinci el bir konutun fiyatı İstanbul'da 386 bin TL olurken, en ucuz ikinci el konut ise 194 bin TL ile Şanlıurfa'da bulunuyor. 


Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 arttı ve 170 bin 408 adet olarak kaydedildi. Konut satışlarında İstanbul 30 bin 292 konut satışı ve yüzde 17,8 ile en yüksek payla ilk sırada yer aldı. Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre; Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarında ise dikkat çekici bir artış yaşandı. Kredi faizlerinin tarihin en düşük seviyelerinde seyretmesinin etkisiyle Ağustos 2020'de bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satışlar da yüzde 122 artış yaşandı. 

Konutta kamu bankaları öncülüğündeki başlatılan 0,64 faiz kampanyası Ağustos'un ilk haftasının sonunda sona erdi. Faiz oranları bugün itibariyle bankasına göre değişiklik göstermekle beraber aylıkta yüzde 1,15 ve üzerinde seyrediyor. 

EV İÇİN ACİL SATILIK!

Konutta her ne kadar faiz oranları yükselişe geçse de ikinci el otomobilde ortaya çıkan değer kazancı peşinat ihtiyacını ortadan kaldırınca vatandaş da ortaya çıkan bu fırsatı eve dönüştürmek için adım atıyor. Bütçesine uygun konutu bulan vatandaş peşinat için aracını 'Acil' başlığıyla satışa sundu. Öyle ki; ikinci el ilan sitelerinde aracını konut almak amacıyla sattığını söyleyenlerin sayısında ciddi şekilde artış yaşandı.

KONUTTA EN DÜŞÜK FAİZLE ÖDEME PLANI

Türkiye'de ikinci el konutların büyük şehirlerdeki ortalama metrekare birim fiyatlarına bakıldığında en pahalı ikinci el konut İstanbul'da bulunuyor. En son yapılan bir araştırmaya göre İstanbul'da ikinci el konutta ortalama metrekare birim fiyatı 3 bin 865 TL olarak kaydedildi. Bu da ikinci el 100 metrekare bir konutun ortalama fiyatının 386 bin TL olduğunu ortaya çıkarıyor. 

İkinci el konut kredisinde yüzde 10 peşinat şartı var. Bugün ikinci el aracını 150 bin TL'den satarak konut alacak kişinin başka bir birikimi olmaması durumunda kullanacağı kredi tutarı 186 bin TL oluyor.

Bankaların konut kredi faizlerine bakıldığında en düşük faiz oranı olan yüzde 1,15 ile 10 yıl vade ile aylık 2.866 TL'lik ödeme planı oluşuyor. 

EN DÜŞÜK FİYATLI İKİNCİ EL KONUT ŞANLIURFA'DA

İkinci el aracını satıp peşinat yapanların İstanbul'da ortalama ikinci bir konut için ödeyeceği rakamlar bu şekilde iken ikinci el konutta ortalama metrekare fiyatı 1.914 TL olan Ankara'da 100 metrekare ev 194 bin TL, ortalama metrekare fiyatı 3.095 TL olan İzmir'de 300 bin TL, ortalama metrekare fiyatı 2.254 TL olan Bursa'da ise 225 bin TL oluyor.

Büyükşehirler arasında en ucuz ikinci el konut ise Şanlıurfa'da bulunuyor. Metrekare birim fiyatının ikinci el konutta ortalamada 1.262 TL olduğu kentte 100 metrekare ev için ödenen rakam 126 bin TL. 

İkinci el konut piyasasında yeni dönem başlıyor!

Kamu bankalarının konut kredisi faizleri ne kadar oldu?

Konut fiyatları yüzde 22 arttı!