08 / 08 / 2022

Yatırımcı ve turizmciler Doğu ve Güneydoğu'ya akın edecek!

Yatırımcı ve turizmciler Doğu ve Güneydoğu'ya akın edecek!

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik yatırım ve destek hamlesine ilişkin, paketin çok önemli maddeler içerdiğini belirtti.AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik yatırım ve destek hamlesine ilişkin, paketin çok önemli maddeler içerdiğini belirterek, "Önümüzdeki aylarda çok sayıda iş adamı, yatırımcı ve turizmci bu bölgeye akın edecektir. Biz de siyasiler olarak bunu kolaylaştıracağız." dedi.


Akar beraberinde bazı partililerle Sur ilçesindeki esnaf ve vatandaşları ziyaret etti.


Başbakan Binali Yıldırım'ın 4 Eylül'deki Diyarbakır'ı ziyaretinde açıkladığı, 2016-2020 döneminde 62 milyar liralık kamu yatırımı yapılmasını, gençlik merkezleri ve stadyumlar yapılmasını öngören "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi̇ Cazi̇be Merkezleri̇ Programı ve Yatırım ve Destek Hamlesi̇"ne ilişkin esnaf ile görüşen Akar, programa ilişkin vatandaşlara bilgi verdi.


Tarihi Dört Ayaklı Minare önünde açıklama yapan Akar, Başbakan Yıldırım'ın müjdesini verdiği yatırım ve destek hamlesinin sahadaki yansımalarını görmek için Sur'daki esnafı ziyaret ettiklerini  belirterek, Sur'un kendileri için önemli bir ilçe olduğunu, Sur mağdurları ile zaman zaman bir araya gelip görüştüklerini ifade etti.


- "Yatırımcı ve turizmciler bölgeye akın edecektir"


Vatandaşların teşvik paketinden son derece memnun olduğunu anlatan Akar, paketin içeriğini daha iyi anlatmak amacıyla paketi broşür haline getirerek, kitle iletişim araçları ile vatandaşların bilgisine sunacaklarını bildirdi.


Akar, "Başbakanımızın açıkladığı teşvik paketi bölgeye müjdeler içeriyor. Paket çok önemli maddeler içeriyor. Bu bölgede işsizliği azaltmak ve sosyal riski en aza indirmek, teşvik ve yatırımları özendirmek, bölge ekonomisini tekrar ayağa kaldırmak, Sur başta olmak üzere bölgede zarar gören tüm yerlerin inşası, ihyası ve yeniden ayağa kaldırılması için son derece önemli teşvikler söz konusu. Önümüzdeki aylarda çok sayıda iş adamı, yatırımcı ve turizmci bu bölgeye akın edecektir. Biz de siyasiler olarak bunu kolaylaştıracağız." diye konuştu.


Halkın teşvik paketinden büyük bir memnuniyet duyduğuna işaret eden Akar, Diyarbakır'daki sorunların devlet ve millet el ele vererek, çözeceğini anlattı.


- "Sur mağdurları önemli müjdelerle karşılaşacak"


"Büyük bir memnuniyetle paketin halk tarafından benimsendiğini, desteklendiğini gördük." diyen Akar, halkın bölgede yaşanan sorunların çözüleceğine inandığını belirtti.


Akar, halkın talep ve beklentilerini hükümet yetkililerine aktaracaklarını bildiren Akar, "Sur mağduru vatandaşlar ve esnaf önümüzdeki aylarda çok önemli müjdelerle karşılaşacak. Kış gelmeden sorunların büyük kısımını inşallah çözmüş olacağız. Herkes huzur içerisinde yaşayacağı bir Diyarbakır'ı görmüş olacak." dedi.


Paketin en önemli ayağının, terörden zarar gören yerlerdeki mağduriyetleri ortadan kaldırmak olduğuna dikkati çeken Akar, şöyle devam etti:


"Terörden evleri zarar gören vatandaşlara  TOKİ  seçeneği sunulacak veya Sur'un içerisinde yaşamak istiyorsa onlara bu imkan sağlanacak. Yine Sur'da mağdur olanların iş ve istihdamı konusunda tedbirler var. Hem ev hem iş sahibi olma konusunda önemli maddeler de var."


Akar, Sur'daki esnafın kredi taleplerinin ve kredi desteğinin sağlanacağını, vergilerin ertelenmesi ile ilgili de tedbirlerin alındığını belirterek, vatandaşların merak ettiği konulara ilişkin yakın zamanda broşür dağıtacaklarını kaydetti.


AA