05 / 07 / 2022

Yazlık evlerde mimari anlayış değişiyor!

Yazlık evlerde mimari anlayış değişiyor!

Uzaktan çalışma sisteminin hayatımıza girmesiyle yazlıklara talep arttı. Artık sadece dinlenme mekanı olmayan yazlıklar mimari anlamda değişime uğradı.Koronavirüs salgını ile yaygın hale gelen ve kimi firmalar için kalıcı olan uzaktan çalışma sistemi yazlık sezonunu erken açtırdı.  Yaz mevsiminin de gelmesiyle yazlıklarına yerleşen vatandaşlar yazlıkları uygun koşullara getirmek için çalışmalara başladı. Bu yılın dekorasyon trendlerini açıklayan İç Mimar Umut Mehmet Güler, yazlık iç mekan tasarımlarında akıllı ev konseptinin ilk sırada yer aldığını belirtti.  Güler, “Salgın sürecinde edindiğimiz alışkanlıkların başında daha az temas etmek geliyor. Özellikle para temasından kaçınsak da aslında ortak kullanımda olan elektrik düğmeleri, musluklar, kapı kulpları gibi sayısız yüzeye de mesafeli yaklaşıyoruz. Bu durum, bugüne kadar birer dinlenme ve arınma alanı olarak dekore ettiğimiz yazlık evleri, temas noktalarının en aza indirildiği akıllı evlere dönüştürüyor” dedi. 

Yazlık evlerde mimari anlayış değişiyor!

Evler akıllanmaya başlıyor

Özellikle mutfaklarda geçinilen zamanın daha arttığını söyleyen İç Mimar Umut Mehmet Güler, “Akıllı ev konseptinin ilk önce mutfaklarda başladığını görüyoruz. Akıllı mutfak tasarımlarında özellikle ellerin serbest olduğu, akıllı telefonlarla veya sesle etkinleştirilen teknolojiler baskın. Işık ve armatürlerin yanı sıra fırın, buzdolabı gibi beyaz eşyalar da uzaktan kontrol edilebilir modelleriyle yenileniyor. Tüm bunların yanı sıra hareket alanını artırmaya ve kapalı alanlarda ev halkıyla çok yakın teması nispeten azaltmaya yönelik dekorasyonlar da ön planda. Düzenleyici duvar rafları ve çok amaçlı katlanır masalar ise bu konseptin baş rolünde yer alan mobilyalar” şeklinde konuştu. 

Yazlık evlerde mimari anlayış değişiyor!

İzolasyon ihtiyacı artıyor 

Yazlıklarda dış mekan tasarımlarının yenilenmesi gerektiğini söyleyen Güler, “Yazlık evler artık yalnızca birer kafa dinleme alanı değil, aynı zamanda çalışma, hobi ve eğlence mekanı. Özellikle açık havada özgürce vakit geçirmek ne yazık ki henüz mümkün olmadığından bahçeli evlerin dış mekan tasarımlarında işlevselliğin artırılması büyük önem taşıyor. Bu noktada çatı bahçeleri, mikro arka bahçeler, balkonlar daha etkin birer yaşam alanına dönüşürken bunların en kompakt evlere bile dahil edildiğini görüyoruz. Özellikle katlanır cam kapılar ile yaşam alanları ve doğa arasında bağ kurma çabası mevcut. Açık hava çalışma alanları ise en çok artan ihtiyaçlardan biri. Artık dış mekan dekorasyonları için tercih edilen mobilyalarda da konforlu bir çalışma alanında ihtiyaç duyulan masa ve sandalyeleri görmek mümkün" dedi. 

Yazlıklara akın başladı!