YDA Group piyasalara moral verdi!

YDA Group piyasalara moral verdi! YDA Group piyasalara moral verdi!

S&P'nin olumsuz Türkiye notu ve darbe girişimine rağmen, YDA Group'un 200 milyon liralık tahvil ihracına 250 milyon liralık talep geldi. YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Arslan "Çılgınlık bu dediler. Bu Türkiye'ye olan güven" dedi.YDA Group, son yılların en büyük özel sektör tahvil ihracını gerçekleştirdi. 200 milyon liralık 4 yıl vadeli tahvil ihracına gelen yüksek talep nedeniyle rakam 250 milyon liraya çıkarıldı. Darbe girişimi, S&P'nin ülke notunu düşürmesi, O HAL ilan edilmesi ve özel sektör tahvil piyasasında yaşanan ihraç iptallerine rağmen, gelen yüksel talep, Türkiye'ye yatırımcı güveninin devam ettiğini gösterdi. 


YDA Group Yönetim Kumlu Başkanı Hüseyin Arslan tahvil ihracı hakkında "Yaşadığımız darbe girişimi, S&P'nin ülkemizin kredi derecelendirme notunu düşürmesi, OHAL ilan edilmesi ile birlikte piyasalarda moral bozukluğu yaşandı. Bazı bankalar planlanmış tahvil ihraçlarını bile geri çekti. Özel sektör tahvil piyasasında yaşanan temerrütler gibi art arda yaşanan olağanüstü olumsuz şartlarda, bize böyle bir zamanda ihraç yapmaktan vazgeçmemizi belirttiler" dedi. Arslan "Uzun vadenin 3 yıl olduğu normal piyasa koşullarında dahi hiç kimsenin daha önce denemeye cesaret edemediği 4 yıl vadeli, düşük faizli ve yüksek rakamlı böyle bir ihraca bu konjonktürde çıkmanın çılgınlık olduğunu söyleyenler oldu. Ama biz, tüm dünyaya ülkemize ve ekonomimize güvendiğimizi göstermenin en doğru zamanı dedik, mesele memleket meselesi dedik ve grubumuzun da finans piyasalarındaki yüksek itibarına inanarak ihracımızı gerçekleştirmeye karar verdik" diye konuştu. 


ŞİMŞEK TEBRİK ETTİ 

Tüm ulusal ve uluslararası sıkıntılara rağmen 200 milyon lira tutarında çıktıkları tahvil ihracım gelen yoğun talep neticesinde, 250 milyon liraya artırdıklarını belirten Hüseyin Arslan şunları söyledi: "Türkiye Sermaye Piyasalarında bugüne kadar hiç olmamış bir vade ile ülkemiz Borçlanma Araçları Piyasasında ilk defa gerçekleşen 4 yıl vadeli özel sektör tahviliyle büyük bir başarıya imza attık. Bu tahvil ihracımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğine, Sayın Başbakanımızın yatırımcı kimliğine ve hükümetin reformist programına, ülkemize duyulan güvenin göstergesi ve tabii ki YDA'nın haklı gururu oldu. Tahvil ihracımızın başarıyla sonuçlandığını, ihraçtan çok daha fazla talep geldiğini ve bu zor süreçte vermiş oldukları desteklerinden dolayı yatırımcılarımıza biz de bir jest olarak gelen taleplerin tamamını karşıladığımızı bildirmemize müteakip yurt içinden ve yurt dışından pek çok tebrik ve teşekkür telefonu, mesajı aldık. Başbakan Yardımcımız sayın Mehmet Şimşek de Çin'deki G20 Zirvesi'nden ihracımızın sonucunu öğrenir öğrenmez sosyal medyada İngilizce ve Türkçe mesajlarla, 'Başarısız darbe girişimi ve OHAL ilanı değerlendirildiğinde, yüzde 40'ını küresel yatırımcıların aldığı bu ihracın çok önemli bir başarı olduğuna ve Türkiye'ye yatırımcı güveninin devam ettiğine' dikkat çekerek ihracımızın başarısının anlam ve önemini vurguladı. Bundan dolayı Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek'e ve tebriklerini ileten herkese teşekkürlerimi sunuyorum."


 PROJE FİNANSMANI SAĞLADIK 

Arslan "Milletçe yaşadığımız bu zorlu süreçte ve piyasanın içinde bulunduğu koşullarda sadece firmamız için değil, ülkemize ve piyasalara duyulan güveni pekiştiren bu ihracımızla finansman kaynaklarımızı çeşitlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda Konya Şehir Hastanesi gibi önemli altyapı projelerimiz için uzun vadede özkaynak finansmanı da sağladık. Bu tahvil ihracı sonucunda sağlayacağımız kaynağın bir kısmını da kısa vadeli kredilerimizin yapılandırılmasında kullanacağız" dedi. 


Teknik bir başarı 

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, son yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye ve YDA Group'a olan güvenin meyvelerini topladıklarını belirterek şunları söyledi: "Hem Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) büyük bir kararlılıkla güçlü destek vermesi, hem de çalıştığımız bankalar ve finans kuruluşlarının, portföy yönetim şirketlerinin, sigorta ve emeklilik şirketleri ile sandıkların, YDA Group'a göstermiş oldukları güven ve destekleri sayesinde gerçekleştirdiğimiz bu çok önemli tahvil ihracımız, uzun vade, düşük faiz ve yüksek miktar gibi teknik başarısının yanı sıra mevcut konjonktürde ülkemiz ekonomisi ve pozitif piyasa algısı açısından çok büyük bir anlam ifade ediyor." 


StarHaber Akşam Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


YDA Group'un 200 milyon TL'lik tahvil ihracı piyasalara moral verdi. En uzun vadenin 3 yıl olduğu Türkiye borçlanma araçları piyasasında daha önce hiç test edilmemiş 4 yıl uzun vadeli, aynı zamanda düşük faizli ve yüksek rakamlı ihraca 250 milyon TL talep geldi. Tahvil ihracına yabancı ve yerli yatırımcılar katıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tahvil ihracını Twitter'dan duyurarak, bu ihracın bir başarı olduğuna ve Türkiye'ye güveninin devam ettiğine dikkat çekti.


"TAM ZAMANI DEDİK"


YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan kendilerine böyle bir ihraca bu konjonktürde çıkmanın çılgınlık olduğunu söyleyenler olduğunu belirterek "Ama biz ülkemize güvendiğimizi göstermenin en doğru zamanı dedik" ifadelerini kullandı. 


Akşam


Haber Sabah'ta şöyle yer aldı


Türk Lirası cinsinden 4 yıl vadeli 200 milyon liralık tahvil ihracına çıkan YDA Group, son yılların en büyük özel sektör tahvil ihracına imza attı. En uzun vadenin 3 yıl olduğu Türkiye borçlanma araçları piyasasında, daha önce hiç test edilmemiş 4 yıl uzun vadeli, aynı zamanda düşük faizli ve yüksek rakamlı ihraca, 250 milyon lira talep geldi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) 70 milyon liralık tahvil aldığı ihraca, aralarında yabancı ortaklı bankaların, portföy yönetim ve sigorta şirketlerinin de bulunduğu yabancı ve yerli yatırımcılar katıldı.


'ÇILGINLIK' DEDİLER

YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, tahvil ihracını olumsuz gelişmelere karşı gerçekleştirdiklerini belirtti. Arslan, şunları kaydetti: "Hain darbe girişiminin ardından S&P'nin ülkemizin kredi notunu düşürmesi, OHAL ilan edilmesiyle piyasalarda yaşanan moral bozukluğu nedeniyle bazı bankaların dahi planlanmış tahvil ihraçlarını geri çektikleri bir ortamda, böyle bir ihraca çıkmanın çılgınlık olduğunu söyleyenler oldu ama biz, tüm dünyaya, 'ülkemize ve ekonomimize güvendiğimizi göstermenin en doğru zamanı' dedik, 'mesele, memleket meselesi' dedik ve ihracımızı gerçekleştirmeye karar verdik." Ulusal ve uluslararası sıkıntılara rağmen 200 milyon lira tutarla çıktıkları ihraca gelen yoğun talep neticesinde, toplam ihraç tutarını 250 milyon liraya çıkardıklarını bildiren Arslan, Türkiye sermaye piyasalarında bugüne kadar hiç olmamış bir vadeyle, ülkenin borçlanma araçları piyasasında ilk defa gerçekleşen 4 yıl vadeli özel sektör tahviliyle büyük bir başarıya imza attıklarını belirtti.


HIZ KESMEDEN YATIRIMA DEVAM

Hüseyin Arslan, ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimini destekleyen yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini söyledi. Arslan şöyle devam etti: "Yeni Türkiye için, ortak geleceğimize katkı sağlamak için, milli birlik ve beraberlik içinde ülkemiz için daha çok çalışacağız. Büyük Türk milletinin el ele vererek ve kenetlenerek bu zorlu günleri de en kısa sürede atlatacağına tüm kalbimle inanıyor, ülkemizin ve asil milletimizin hiçbir zaman bir daha böyle zor günler, ihanetler yaşamamasını, milli birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum."


Sabah